Lezárult az elektronikus döntéshozatali eljárás. Az Egylet legfőbb döntéshozó szerve, a 140 tagú Küldöttgyűlés titkos szavazással Prof. dr. Trócsányi László egyetemi tanárt, volt alkotmánybíró-nagykövet-igazságügyi minisztert választotta a 141 éves szervezet elnökéül.
A megválasztott elnök már a döntéshozatali eljárás felénél magáénak tudhatta volna a posztot, hiszen a Küldöttgyűlés eredményességhez szükséges 50% + 1 (titkos) szavazat viszonylag rövid idő alatt beérkezett. A szavazást azonban az előírások szerint a döntéshozatali eljárásra kiírt 15 napos időtartam alatt folytatni kellett és hivatalos eredmény csak a folyamat végén hirdethető. A részvételi arány tehát örvendetetesen magas volt és meghaladta a tavaszi rendes Küldöttgyűlés, de még a 2018-as választói Küldöttgyűlés részvételi arányát is.
A választásról még 2020 február végén, Sárközy Tamás elnök elhunyta után határozott az Elnökség, áprilisra be is fejeződött a jelöltállítási folyamat. A tavaszi veszélyhelyzeti szabályok szerint a választást csak elektronikus úton lehetett volna lebonyolítani. Mivel sok elnökségi tag az élőszavas választást preferálta, a jelölt javaslatára a választói küldöttgyűlést őszre halasztottuk. A feléledő járvány ismét közbeszólt: ezért az Elnökség kényszerűen az elektronikus döntéshozatalhoz történő visszatérés mellett döntött.
Az elnök tisztségét a járvány felívelésének idején veszi át, tehát a korábbi „sikerágazatok”: vándorgyűlések, megyei jogásznapok és jogászbálok, a szakosztályi ülések eredményeire és élményeinek hatására a közeljövőben aligha számíthat.
A tagság ugyanakkor várná az ilyen szakmai élményeket, az emberi találkozásokat és természetesen a személyes tapasztalatcsere és kapcsolatépítés lehetőségeit is. Belátjuk és elfogadjuk a digitalizált világ (és a járvány) kényszereit, de továbbra is vágyunk az emberi szóra is – ezt a hiátust kell most szakmaisággal és vezetői bölcsességgel betölteni.
Az elnök a következőket írta a tagsághoz intézett üzenetében:
„Az Egylet több mint százéves fennállása a bizonyíték arra, hogy mindig úrrá tudott lenni a nehézségeken. Így lesz ez a jövőben is. A jog szolgálata, „életünket adni az igazságért” – szól a híres mottója szegedi alma materemnek – egy felelősséggel járó, szép hivatás. A jogászoknak – legyenek jogalkalmazók, közigazgatási szakemberek, vagy a tudomány képviselői – nap mint nap kell megfelelniük a közbizalom által támasztott elvárásoknak. Számomra zsinórmértékül szolgál az egykoron üldözött, majd rehabilitált igazságügyi miniszter, Vladár Gábor egy gondolata a jogról: “A jog nem csak az ész, hanem a szív dolga is”. Azaz a jog nem csupán rendszer, struktúra, hanem kultúra, ethosz, amely arra szolgál, hogy az emberek élete jobb legyen általa. Omne ius hominum causa constitutum est – A jog az emberért van, a jogász pedig a jogért – ez identitásunk alapköve.”
Így legyen! Gratulálunk és sok sikert kívánunk elnökünknek és várjuk, kívánjuk munkája és közös munkánk hasznát hűséges tagságunknak.