„Nekünk a múltba azért kell visszapillantanunk, hogy abból tanulságot merítsünk, hogy megkeressük a helyes irányt, amelyet bővítenünk kell, hogy buzdítást és bátorítást szerezzünk a jelen és jövő munkásságához és feladataihoz.” (Szászy Béla)
A Magyar Jogász Egylet (rövidítése: MJE) a magyar jogászok nagy múltú szakmai szervezete, a jogtudomány művelésére és a hazai jogélet fejlesztésére, megyei szervezetek országos lefedettséget adó hálózatával.
A Magyar Jogászegyletet, mint a jogászi hivatásrendeket egyesítő, rangos egyesületet 1879. évében alapították, első elnöke Csemegi Károly volt; 1896-tól Vavrik Béla. A tagok száma ebben az időszakban az 1300-at is meghaladta.
Jelenleg az Egyletnek országosan 4000 tagja van. Egyik fő célkitűzésünk, hogy a magyar jogásztársadalom – különös figyelemmel a joghallgatókra, fiatal gyakorló jogászokra – az MJE szakmai tevékenységét minél jobban megismerhesse, és ezáltal az egyleti tagságot vonzóvá tegyük részükre.
Az Egylet Alapszabályban meghatározott célja a jogászság általános társadalmi érdekeinek érvényre juttatása, a magyar jogélet fejlesztése, a jogtudomány művelése, a jogélet különböző területein működő jogászok szakmai-tudományos együttműködésének előmozdítása.
A célok megvalósítása érdekében az MJE Elnöksége két évenként hívja össze a Magyar Jogászgyűlést, amelyen lehetősége van a magyar jogászoknak a szakmai és tudományos eszmecserére. Az Egylet előadásokat, vitaüléseket szervez és évente megrendezi a Jogász Vándorgyűlést. Az Egylet a kiadványai útján közreműködik a jogi ismeretterjesztésben, kiadja a Magyar Jogot, a jogász Zsebnaplót, a vándorgyűléseken és a jogászgyűléseken elhangzott előadások összefoglaló köteteit, valamint a Jogászegyleti Értekezéseket. Az MJE jogszabályok alkotását kezdeményezi, és véleményt nyilvánít a jogszabályok tervezeteiről. A tudományos pályázatok kihirdetése mellett javaslatokat tesz a jogászképzésre, közreműködik a jogászok továbbképzésében, belföldi és külföldi tanfolyamokat szervez.
A Magyar Jogász Egylet prioritása közzé tartozik, hogy a már meglévő nemzetközi kapcsolatait továbbra is ápolja, új nemzetközi kapcsolatokat építsen ki. Erre figyelemmel idén hagyományteremtő szándékkal a Magyar Jogász Egylet az Alkotmánybírósággal együttműködve 2021 őszén – remélve, hogy a sajnálatos módon kialakult világjárványügyi helyzet ezt lehetővé teszi – megrendezi az első Magyar jogi-könyvszalont. Ezen ünnepélyes rendezvényen a kárpát- medencei magyar jogi könyvkiadók jelennek meg, bemutatva legújabb kiadványaikat. A szalon lehetőséget ad arra, hogy a szerzőkkel az egyes termekben külön műhelybeszélgetésekre kerüljön sor, a szerzők dedikálhatják kiadványaikat, a látogatók szalon áron jussanak hozzá az egyes kiadványokhoz.