Hivatkozás: Nagy Cs. I. (2023). Szokatlan helyzetek szokásos ügyekben: kereskedelmi választottbíráskodás az államközi konfliktusok árnyékában. In Bodzási B. (szerk.), Jogászegyleti Értekezések 2023. Válság és jog (pp. 101-115). Magyar Jogász Egylet
DOI: https://doi.org/10.61382/MJE-Ertekezesek.2023.Nagy.101
Részlet
Az elmúlt időszak gazdasági folyamataiban sok szempontból az abnormalitás vált a normalitássá. A gazdasági ügyek egyik alapvető tapasztalata volt a kiszámíthatatlanság, amelyet korábban szokatlannak vagy egyenesen elképzelhetetlennek tűnő helyzetek, folyamatok és fejlemények okoztak. A koronavírus-járvány kitörése óta a gazdaság egy új időszakot él át, rég nem látott kihívásokkal és kockázatokkal. A járvány kitörésekor még reménykedni lehetett abban, hogy ez a rendkívüli helyzet csupán átmeneti, még akkor is, ha ez az átmenetiség a reméltnél tovább tart. Ezek a várakozások azonban túlságosan optimistának bizonyultak. A koronavírus-járvány hosszabb ideig tartott és nagyobb hatással volt a gazdaságra, mint ahogy azt talán a kezdetekben remélni lehetett, és mire a nemzetközi pandémia intenzitása végre csökkent, és a gazdasági folyamatokra gyakorolt hatása mérséklődni kezdett, kitört a háború Ukrajnában.
Mind a világjárvány, mind az ukrajnai háború egy váratlan esemény volt, amely alapvetően változtatta meg a gazdasági folyamatok keretrendszerét és ezáltal számos kihívást jelentett a gazdasági jog számára. Az elmúlt lassan négy év alatt a „szokatlanság” vált a „szokásossá”, az „abnormális” a „normálissá.” A gazdasági élet szereplőinek olyan nehézségekkel és kihívásokkal kellett szembesülniük, amelyeket korábban, mint elképzelhető, azonban nem reális problémaként azonosítottak.