A Kúria megállapította, hogy a tisztességes hatósági eljáráshoz való jognak – amely magában foglalja az indokolt hatósági döntéshez való jogot is – az ingatlan-nyilvántartási eljárásban is érvényesülnie kell.
A hivatalbóli jogorvoslatok mulasztási per útján való kikényszeríthetősége
A Kúria nemrégiben megállapította, hogy a hatósági döntés saját hatáskörben történő visszavonásának, valamint a felügyeleti eljárás megindításának elmulasztása nem lehet mulasztási per tárgya.
A hivatalbóli jogorvoslatok mulasztási per útján való kikényszeríthetőségeTovább
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének kezdő időpontjával foglalkozott végzésében
A Kúria szerint a hatósági eljárás szünetelésének kezdőnapját a szünetelést megállapító végzés határozza meg, így az eljárás szünetelés folytán való megszűnését megállapító végzéssel szembeni jogorvoslat során az már nem vitatható.
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének kezdő időpontjával foglalkozott végzésébenTovább
A Kúria a hatósági eljárásban kibocsátott hiánypótlási felhívás nemteljesítésének következményeit vizsgálta
A Kúria szerint a hatósági eljárás megszüntetésének van helye, ha az ügyfél a jogszabály által előírt tartalmú dokumentumokat hiánypótlási felhívás ellenére nem vagy nem teljeskörűen nyújtja be, és emiatt kérelme nem bírálható el.
A Kúria a hatósági döntés módosításának perjogi következményeivel foglalkozott végzésében
A Kúria szerint az ügy érdemére kiható, lényeges eljárási szabályszegés, ha a bíróság a döntés módosítása esetén elmulaszt dönteni a keresetkiterjesztéssel érintett módosító döntésről.
A Kúria a hatósági döntés módosításának perjogi következményeivel foglalkozott végzésébenTovább
A Kúria a másodfokú hatósági döntés hatáskörhiány miatti semmisségéről foglalt állást ítéletében
A Kúria szerint ha a közigazgatási szerv másodfokú hatáskörrel nem rendelkezik, akkor a fellebbezést érdemben elbíráló határozata semmis.
A Kúria a közigazgatási tevékenység jogsértő következményének elhárítására kötelezés jogintézményét elemezte végzésében
A Kúria szerint a Kp. 89. § (3) bekezdése szerinti intézmény célja, hogy a felperes számára olyan helyzetet hozzon létre, mintha a közigazgatási szerv nem is követett volna el jogsértést.
A Kúria a kisajátítási kártalanítással kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott ítéletében
A Kúria megállapította, hogy a kisajátított ingatlan tulajdonosát a tulajdonjoga elvonásáért teljes kártalanítás illeti meg.
A Kúria a kisajátítási kártalanítással kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott ítéletébenTovább
A Kúria a közigazgatási perbeli jogutódlás kérdésével foglalkozott a rendészeti panaszügyek kontextusában
A Kúria megállapította, hogy a rendőri intézkedés elleni panaszt elutasító határozattal szemben indult közigazgatási perben a felperes elhalálozása esetén hozzátartozója jogosult a perbe jogutódként belépni, ezért az eljárás félbeszakadásának van helye.