Az Alkotmánybíróság a 25/2023. (XII. 5.) AB határozatával egy olyan büntetőeljárás alkotmányosságát vizsgálta, amelyben a vádlott védelmét a nyomozás és az elsőfokú eljárás során olyan ügyvéd látta el, aki korábban az adott ügyben kihallgatott tanútól ügyvédi meghatalmazással bírt. Ez a helyzet – alkotmányjogi panaszban állítottak szerint – a büntetőeljárásól szóló 2017. évi XC. törvény (továbbiakban: …
Alkotmányom mondd meg nékem, mi nem lehet titkom mégsem?
A francia Alkotmánytanács két, ügyvédi titoktartást érintő döntése pénzmosást érintő házkutatással és lefoglalással összefüggésben
Alkotmányom mondd meg nékem, mi nem lehet titkom mégsem?Tovább
Ibrahim K. – A francia Alkotmánytanács a nyomozás szabályaival összefüggésben erősítette meg a magánszférához való jog törvényi védelmének alkotmányosságát
E hónap elején már számot adtunk egy uniós szabályozási tervezet magánszféravédelmi összefüggéseiről, illetve arról, hogy a gyermekpornográfia elleni harc jegyben hogyan igyekszik erodálni a tervezet a magánszférához való jog európai garanciáit. Az alább röviden bemutatott ügyben a már sokszor vizsgált francia Alkotmánytanács egy 2022. június végi döntésének rövid összefoglalója következik, amelynek alapját a semmitőszék büntetőügyekkel foglalkozó kamarájának …
Alkotmányellenes a videokonferenciás tárgyalás francia büntetőjogi szabályozása az egészségügyi veszélyhelyzetben
A francia Alkotmánytanács (Conseil constitutionnel, CC) ún. elsőbbségi alkotmányossági kérdésben (QPC) hozott döntése (2021. január 15.) keretében az egészségügyi veszélyhelyzet első szakaszában elfogadott azon rendelkezések alkotmányellenességét mondta ki, amelyek a felek beleegyezése nélkül lehetővé tették a videókonferencia-eszközökkel történő meghallgatást.