Az évfordulók arra késztetnek bennünket, hogy számba vegyük a történteket, eredményeket és sikertelenségeket. Ilyen jelentős dátum volt 2023.szeptember 15. napja is, amikor Jogásznapra és Tisztújításra gyűlt össze a Magyar Jogász Egylet Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezetének tagsága a gyönyörűen felújított Korona Hallban Nyíregyháza főterén.
A múlt és a jelen közt hidat képvisel a vezetőség két tagja, az elnök dr. Kozmáné dr. Váradi Katalin és a titkár dr. Kovács Edina. Mi emlékszünk 1998. szeptemberére, amikor az akkori elnök dr. Hubay Pál ügyvédi kamarai elnök vezetésével részt vettünk az Első Sóstói Jogásznap megszervezésében.
Nyíregyháza mellett a festői szépségű Sóstón 2 napos Jogásznap volt. Nagyon gazdag program volt:
dr. Sárközy Tamás a társasági jog változásairól,
dr. Németh János professzor alkotmánybíró a polgári perrendtartás egyszerűsítéséről, gyorsításáról,
dr. Horváth Jenő, a MÜK elnöke az új ügyvédi rendtartásról,
dr. Szabó Győző, LB elnökhelyettese az új büntető eljárásjogról,
dr. Hársfalvi Rezső a földjogról tartott előadást, helyi korreferensekkel.
A Falumúzeum fái alatt a cigány zenekar húzta a talpalávalót és vidám énekléssel mulattak a jogászok. Mondhatjuk sikeres kezdés volt.
1996-ban kezdte szervezni Hubay Pál az Egyletet, ekkor vagy 46 tagja volt – a létszám mára 196-ra nőtt.
1998. októberében volt a tisztújító közgyűlés, akkor választottak engem alelnöknek, dr. Kovács András megyei főügyész elnök mellé, majd 2006-ban ő lemondott, és én vettem át a helyét, dr. Kovács Edina ügyvéd azóta is titkár a vezetőségben.
Az országos vezetőségnek Sárközy Tamás és Máté Gábor volt az elnöke – hosszabb ideig Sárközy elnök úr. Baráti társaságnak tartotta az Egyletet, ügyesen vezette a szervezetet, próbált a jogi személyek beszervezésével – tagdíjjal – bevételt szerezni az egyesületnek. A megyei szervezetek saját tagságukra voltak utalva, nagyon ritkán, és főleg csak az utóbbi időben volt, hogy támogatást tudott adni a Központ. Döntő változás Trócsányi László elnök úr megválasztása után következett be, mert több támogatásra volt lehetősége a központnak, ezeket a pénzeket rendezvényekre, pályázatokra továbbképzésre, könyvkiadásra lehetett fordítani.
Egyébként is óriási változás következett be 2020 után – február 4-én meghalt Sárközy elnök úr – az éves költségvetést először az Egylet történetében – tagok távollétében, digitális úton szavazva hagytuk jóvá. Ideiglenesen dr. Bánáti János alelnök úr és dr. Réti László főtitkár úr vették át a vezetést – mígnem szeptemberben, – mert nem volt lehetőség még akkor sem a személyes találkozóra – digitális úton választotta meg a küldöttgyűlés Trócsányi László urat elnöknek és a főtitkár mellé Villám –Pethő Júlia asszonyt titkárrá.
A digitális kapcsolat általánossá vált, képzések, új honlap, podcastok, stúdióbeszélgetések, támogatások szerzése, pályázatok – igen aktív együttműködés a központ és a megyei szervezetek között.
Melyik emléket hozzam fel a 25 évből – rendelkezésemre állnak a jelentések, a fényképek – nincs itt lehetőség elmesélni, mert regényre való.
Alkotmánybírók: Kilényi Géza 2000-ben a Magyar Jog 1000 éve címmel tartott előadást ,,a rendszerváltásról 2009-ben, a XX. évfordulón dr. Bihari Mihály, dr. Stumpf István, dr. Sárközy Tamás.
Dr. Lenkovics Barna tiszanagyfalui születésű alkotmánybíró többször megtisztelte előadásaival a megye jogászait-2010-2013,2015 és 2017-ben.
Czine Ágnes büntető jogász, alkotmánybíró, 2022-ben a 800 éves Aranybulláról tartott előadást a Kállósemjéni Kállay kúriában – ahol az utolsó magyar királyi miniszterelnökre Kállay Miklósra is emlékeztünk – unokái jelenlétében is.
Sok Kúriai bíró volt vendégünk – előadásukkal nagy mértékben közrehatottak a jogalkalmazó előtti feladatok megoldásában: dr. Szabó Győző, dr. Kónya István elnökhelyettesek, dr. Molnár Gábor tanácselnök, dr. Kőrös András, dr. Vezekényi Ursula tanácselnökök.
Ügyvédek, politikusok: dr. Horváth Jenő, MÜK elnöke, dr. Bánáti János, dr. Répássy Róbert , dr. Vinnai Győző kormány megbízott – lehetetlen felsorolni a sok kiváló szereplőt
A megye különleges rendezvénye volt éveken keresztül a teremlabdarugó bajnokság – a tavaszi Paragrafus Kupa – minden hivatásrend képviseltette magát a bajnokságon. Egész napos rendezvény volt és egy Kupa volt a fődíj, együttlét, ebéd, sport. Később kibővült ez a rendezvény, a görögkatolikus püspök- azóta Metropolita Kocsis Fülöp érsek vezetésével – játszottak a Paragrafus kupa válogatottjával – megyeszerte városokban, nagy pályán, népünnepély alakult ki körülötte.
Volt kísérlet nemzetközi kapcsolatok felvételére: 2006-ban Észak-Kelet Kárpátok Eurórégió II. konferenciája, melyen román, szlovák jogászok tartottak előadást a magyarok mellett. Megszűnt később ez a kezdeményezés, mert sem az ukránok, sem a románok nem igen válaszoltak dr. Kovács András akkori elnök megkereséseire.
Az Erdélyi Magyar Jogászok Társasága meghívta a MJE vezetőségét a IV. Jogászgyűlésre 2018-ban Kisdisznódra – ahova Sárközy elnök úr vezetésével ment egy delegáció és részt vett a delegációban a Zala-, a Hajdú-, Szolnok-, Veszprém-, BAZ és Szabolcs megyei elnökként én is..
Emlékezetes szép rendezvény volt 2017.május 26-án Szabolcs községben a templomban tartott Szent László ünnepség – itt tartott országgyűlést Szent László király- 1092-ben, és hozott törvényeket.
Akkor Szent László év volt, megyénk két kiváló tudós jogásza a jogtörténész dr. Rácz Lajos emeritus professzor tartott előadást László Király által alkotott jogszabályokról.
A népes jogász hallgatóságon kívül megtisztelte a rendezvényt megyénk másik neves szülötte Lenkovics Barnabás volt alkotmánybíró és az Alkotmánybíróság elnöke és Lomniczi Zoltán a Szt.László Emlékbizottság elnöke is.
Dr.Kovács István szegedi jogtudósra emlékeztünk több ízben, 2021-ben születésének 100. évfordulójára Nyírbátorban a Városházán, dr.Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke és Trócsányi László elnök úr tartott előadást – mindketten tanítványai voltak, és még néhányan a megjelent 60-80 jogász közül. Emléktáblát avattunk és koszorúztuk a Városháza falán.
Jelenleg 196 tagja van a megyei szervezetnek.
Ezen a napon az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy a szeretett Trócsányi László elnök úr – bokros teendői mellett időt és fáradságot vállalva eljött – már másodszor, és vele dr. Bánáti alelnök és dr. Réti László főtitkár úr. Wopera Zsuzsa professzor is másodszor van a Jogásznapunkon, a polgári eljárásjogi és családjogi jogalkalmazás problémáiról tartott előadást. Az elnök úr értékelte a megyei alapszervezet általa ismert tevékenységét, az elnökének gratulált, kiemelte – majd a magyar jogász társadalom előtt álló kihívásokról tartott előadást – a két ügyvéd pedig az ügyvédi titokról büntető jogi és közjogi magánjogi aspektusból vizsgálva.
Egy sikeres pályázat ereményhirdetése és pályadíj átadása is megtörtént: dr. Tárczy Edit Zsuzsanna PhD részére – központ 300.000.Ft-ban részesítette a Bethlen Gábor alapból kapott támogatásból.
A tisztújításon bizalmat kapott régi új vezetőség megköszönte a tagság támogatását, megköszönte a leköszönő Horváthné dr. Jaczkó Vilma vezetőségi tag munkáját és egy új tagot üdvözölt a vezetőség tagjai között: a Nyíregyházi Járásbíróság elnökét Kiss Adrienn Anitát.
Remélhetőleg átveszi tőlem a fiatal kolléga az elnöki funkciót, kell azonban egy kis idő, mire bevezetjük a vezetői teendők végzésébe, és addig ellátom az elnöki teendőket – ha Isten segít.
Nyíregyháza 2023. szeptember 20.
dr. Kozma Istvánné dr. Váradi Katalin ny. törvényszéki tanácselnök
címzetes táblabíró a megyei szervezet elnöke”