A mai adásunkban ismét a Bíróság egyik aktuális, magyar vonatkozású ítéletét elemezzük Pap Dániellel (jogász, Emberi Jogok Európai Bírósága). Az epizódot ezúttal is ELTE ÁJK-s joghallgatók segítségével, Kerber Zsuzsával és Farkas Lucával szerkesztjük.
Az L.F. kontra Magyarország ügyben május 19-én hozott döntést a Bíróság. Az ügy egy olyan – a helyi polgármester és küldöttsége által lefolytatott – hatósági ellenőrzésre vonatkozott, amelyet 2011-ben a kérelmező lakóhelyén végeztek el, előzetes értesítés nélkül, rendőri kíséret mellett.
A kérelmező az EJEB-hez benyújtott kérelmében egyrészt az Egyezmény 8. cikkében foglalt magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogra hivatkozva azt állította, hogy az említett ellenőrzésre megfelelő jogalap nélkül került sor. Másrészt az Egyezmény 13. Cikkére hivatkozással sérelmezte, hogy a lakás átvizsgálásával kapcsolatos panaszait a hatóságok nem vizsgálták ki megfelelően. Álláspontja szerint az ellenőrzés mögött rasszista indíttatások húzódtak meg és az ellenőrzés összefüggésben állt roma származásával, ezáltal a hatóságok megsértették a 14. Cikkben foglalt diszkrimináció tilalmát.
Adásunkban áttekintjük az ügy ténybeli hátterét, a benyújtott kérelemben foglalt hivatkozásokat, valamint beszélgetünk arról, hogy milyen okok alapján marasztalta el a Bíróság Magyarországot a jogosulatlan ellenőrzés miatt.
A Magyar Jogász Egylet podcastja hallgatható a weboldalon és a Spotify-on is.