Az Európa Tanács főtitkárának éves jelentése számos kihívást és megoldandó problémát azonosít, így például kiemeli, hogy a szólás szabadsága keretében az Emberi Jogok Európai Bírósága 2018 és 2020 között indult 263 ilyen ügyből 237 esetben állapított meg jogsértést. Aggodalomra ad okot, hogy újságírók ellen több mint száz esetben követtek el támadást a tavalyi év alatt Európában. A szólás szabadságával összefüggésben azt is megemlíti, hogy erősödik az interneten a gyűlöletbeszéd, egyre növekvő kihívás az Európa Tanács olyan alapvető értékeinek védelme, mint a megkülönböztetés tilalma, a vallásszabadság és az emberi méltóság. Különösen magas mértéket ölt a bevándorlókkal szembeni gyűlöletbeszéd.
A Főtitkár elismerte, hogy a koronavírus járvány elleni védekezés lehetővé teszi bizonyos emberi jogok korlátozását, így például a gyülekezés megtiltását, azonban az ilyen korlátozások csak akkor megengedettek az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján, ha azok jogszerűek, arányosak és nem diszkriminatívak. A koronavírus járvány sajnálatos módon arra is rávilágított, hogy a kontinensen újra növekszik a családon belüli erőszak mértéke, így lelassult a fejlődés különösen a nők jogainak védelme területén. Aggályosnak nevezte, hogy az Isztambuli Egyezmény ratifikálását több állam is bojkottálja és hamis képet festenek az egyezmény céljáról és tartalmáról.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának tavalyi ügyei alapján arra is felhívta a figyelmet, hogy a kontinensen még a 21. század első felére sem egyértelmű minden tagállamban a bírák függetlensége.
A Főtitkár hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő korlátozások időben limitáltak, és a nemzeti hatóságok kötelesek előmozdítani a demokrácia kultúráját és a társadalom minden tagjának biztosítani az alapvető emberi jogait.
Forrás: State of democracy, human rights and the rule of law – A democratic renewal for Europe, Report by the Secretary General of the Council of Europe, 2021. https://www.coe.int/en/web/secretary-general/report-2021#page-0
Kép forrása: https://www.coe.int/en/web/secretary-general/report-2021#page-0
Szerző: Szalai Anikó