Egyezmény készül az Európa Tanács keretében az ügyvédi hivatás nemzetközi jogi alapú védelmére. Az egyezmény célja, hogy jogi keretet biztosítson az ügyvédi hivatás gyakorlásának védelmére, és hogy garantálja az ügyvédek biztonságát, függetlenségét, valamint a hivatásuk gyakorlásához szükséges jogokat és feltételeket.
Az Európa Tanács keretében az ügyvédi hivatás védelméről szóló egyezmény kidolgozása zajlik, amelynek tervezetét a Jogászok Védelméről szóló Szakértői Bizottság (CJ-AV) és az Európai Jogi Együttműködési Bizottság (CDCJ) készítette el és már véleményezte azt a szervezet Parlamenti Közgyűlése is. Az egyezmény célja, hogy jogi keretet biztosítson az ügyvédi hivatás gyakorlásának védelmére, és hogy garantálja az ügyvédek biztonságát, függetlenségét, valamint a hivatásuk gyakorlásához szükséges jogokat és feltételeket.
A dokumentum hangsúlyozza az ügyvédek kulcsszerepét az igazságszolgáltatás működésében, mivel közvetítőként lépnek fel az egyének, a társadalom és a bíróságok között. E szerepük révén elengedhetetlenek az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom megőrzésében és az alapvető emberi jogok, különösen a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesítésében. A Parlamenti Közgyűlés az egyezménytervezet tárgyalása során aggályát fejezte ki az ügyvédeket érő fenyegetések, zaklatások és támadások növekvő száma miatt, amely indokolja a szakma jogi védelmének megerősítését.
Az egyezmény az első nemzetközi szerződés, amely kifejezetten az ügyvédi hivatás védelmére irányul. Noha már léteznek más jogi eszközök – például az Emberi Jogok Európai Egyezménye, az ENSZ ügyvédekre vonatkozó alapelvei, valamint az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának R(2000)21. ajánlása –, ezek nem nyújtanak kellően részletes és kötelező erejű szabályozást.
A Parlamenti Közgyűlés elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy az egyezménytervezet az ügyvédi szakmai szervezetek függetlenségét is garantálja, és hogy széles körben alkalmazandó, nem csupán a hivatalosan elismert ügyvédekre, hanem olyan személyekre is, akik jogi képviseletet nyújtanak nemzetközi fórumokon, például az Emberi Jogok Európai Bíróságán vagy az ENSZ emberi jogi testületeiben.
A tervezet egy hatékony ellenőrzési mechanizmust is tartalmaz, amely biztosítja az egyezmény megfelelő végrehajtását és a jogsértések nyomon követését. Az ellenőrzésért egy szakértői csoport (Group of Experts on the Protection of the Profession of Lawyer – GRAVO) lesz felelős, amely rendszeres jelentéseket készít majd a Parlamenti Közgyűlés számára.
Ugyanakkor a Parlamenti Közgyűlés kritikával illette azt a hiányosságot, hogy az egyezménytervezet nem tartalmaz konkrét szabályozást az ügyvédek elleni titkos megfigyelések – például a Pegasus és hasonló kémprogramok – használatára vonatkozóan. Bár a tervezet biztosítja az ügyvédek és ügyfeleik közötti kommunikáció bizalmas jellegét, a modern technológiai eszközök jelentette kockázatokra nem ad megfelelő választ. A Közgyűlés ezért javasolta, hogy a jövőben egy külön egyezmény foglalkozzon a kémprogramok és titkos megfigyelési módszerek alkalmazásának szabályozásával.
További aggodalomra ad okot, hogy az egyezménytervezet nem tartalmaz kifejezett tilalmat a fenntartások bevezetésére vonatkozóan. Ez azt jelenti, hogy az egyes országok bizonyos rendelkezések alkalmazását korlátozhatják vagy fenntartásokat fűzhetnek hozzájuk, ami az egyezmény végrehajtásának hatékonyságát csökkentheti. A Közgyűlés ezért javasolta, hogy az egyezmény kiegészüljön egy olyan cikkel, amely megtiltja a fenntartások alkalmazását.
Összességében a Parlamenti Közgyűlés úgy vélte, hogy az egyezménytervezet jelentős előrelépés az ügyvédek jogainak nemzetközi jogon alapuló védelmében, és sürgette annak mielőbbi elfogadását és ratifikációját.
Szerző: Szalai Anikó
Forrás: Parliamentary Assembly: Opinion on a draft convention for the protection of the profession of lawyer, Opinion 304 (2025), 2025. jan. 30.