Kedves Tagok! Kedves Kollégák!
Decemberben 10. napján ünnepeljük az emberi jogok világnapját az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 1948. december 10. napján történt elfogadásának emlékére. Mary Ann Glendon híres – A World Made New című – könyvét felidézve a Nyilatkozat tervezetének aprólékos előkészítése és elfogadása a világégés árnyékában „újjá teremtette” a világot. Ugyanakkor a Nyilatkozat azon túl, hogy viszonyítási ponttá válva egy máig tartó paradigmaváltást indított el a nemzetközi jogban és a nemzetközi kapcsolatokban, a társadalmakban és az államokban, valamint az alkotmányokban sem kevésbé éreztette a hatását. A Nyilatkozat valamennyi új alkotmány, illetve a régebbi alkotmányok felülvizsgálata során is inspirációként szolgált, ugyanis az emberi jogok a nemzeti társadalmak keretei között érvényesíthetők.
Ennek szellemében rendelkezik úgy az Alaptörvény I. cikk (1) bekezdése hogy „az EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani. Védelmük az állam elsőrendű kötelezettsége.” Az alapvető jogok érvényesítésének hazai kereteit elsődlegesen az Alaptörvény, illetve védelmének legfőbb intézménye, az Alkotmánybíróság joggyakorlata jelenti. Az Alaptörvény hatálybalépését követően az Alkotmánybíróság alapjogvédelmi hatásköre kibővült a bírói döntésekkel szemben igénybe vehető „valódi” alkotmányjogi panasz intézményével.
Az Alkotmánybíróság az elmúlt évtized során élt a kibővült jogvédelmi hatáskörével, és a legkülönbözőbb ügyekben tevékenyen járult hozzá az alapjogi követelmények meghatározásához és megvédéséhez a büntetőeljárás terheltjét megillető védelem jogának hatékonyságától kezdve a közéleti kérdéseket érintő szólás szabadságán keresztül a versenyfelügyeleti eljárást átható tisztességes eljárásból fakadó alapjogi követelményekig bezárólag. Ezen felül a rendes bíróságok is fontos szerepet játszanak az alapjogok védelmezésében, miután döntéseikben megjelennek az Alaptörvényre való hivatkozások. A jogok megóvásában a bíróságoknak és az Alkotmánybíróságnak jelentős szerepet jut. Ennek azonban az egyik nélkülözhetetlen előfeltétele, hogy a jogászi hivatásrendek a szakmájuk gyakorlása során tevékenyen és felelősségteljesen éljenek az alapvető jogok megóvásához kínált lehetőségekkel. Erre a szép és kihívásokkal teli feladatra emlékeztet bennünket az emberi jogok világnapja.
Mint az Egylet elnöke örömmel számolok be arról, hogy ebben a hónapban a Miniszterelnökség döntését követően Támogatási Szerződést kötöttünk a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-vel. Mindez lehetővé teszi, hogy az elkövetkező évben új lendülettel indítsuk meg az egyleti életet. Bízom abban, hogy 2021 januárjában már megújult honlapunkon üdvözölhetjük az Egylet igen tisztelt tagjait.
Az Egylet minden tagjának az Egylet valamennyi tisztségviselője és munkatársa nevében Áldott Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új esztendőt kívánok.
Üdvözlettel:
Prof. Trócsányi László