2024. október 21-én a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara adott otthont a „Kodifikáció és hatályosulás” című rendezvénysorozat második állomásának, amely a Ptk. Második Könyvének jogalkalmazási tapasztalatait vitatta meg felkért előadók és a rendezvényen megjelent, valamennyi jogászi hivatásrendet képviselő szakmai közönség közreműködésével. A konferencia az Igazságügyi Minisztérium, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kara és a Magyar Jogászegylet közös szervezésében valósult meg.
Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, a Magyar Jogász Egylet Csongrád-Csanád Megyei Szervezetének elnöke nyitotta meg a konferenciát. Megköszönte a meghívott előadók és vendégek megjelenését, majd kiemelte, hogy milyen nagy fontossággal bírnak az ilyen események, hiszen azok a joggyakorlat és a jogalkotó számára is hasznosítható tudást közvetítenek. Beszédében kiemelte az Igazságügyi Minisztériumban működő, a polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport működésének jelentőségét, amelynek tagjaként ő is aktívan bekapcsolódik a Ptk. hatályosulási tapasztalatainak elemzésébe.
A rendezvény második előadójaként Prof. Dr. Wopera Zsuzsa, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet elnöke, az Igazságügyi Minisztériumban a polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport vezetője „Jogalkotás és hatályosulás. A polgári bíráskodás tapasztalatainak elemzése” címmel tartotta meg előadását. Elmondta, hogy az Igazságügyi Minisztériumban hagyományai vannak a jogászi hivatásrendek képviselőinek aktív részvételével működő munkacsoportok működésének, amelyek már Prof. Dr. Trócsányi László volt igazságügyért felelős miniszter működésének idején is nagy segítséget nyújtottak az eljárási kódexek megalkotásánál, majd azok hatálybalépését követően a jogalkalmazási tapasztalatok elemzésénél. Tuzson Bence miniszter úr programjának is fontos része a jogalkalmazási tapasztalatok folyamatos monitorozása, amelynek érdekében jelenleg is három jogalkalmazási tapasztalatokat elemző munkacsoport működik az Igazságügyi Minisztériumban. A polgári bíráskodást elemző munkacsoport – neves gyakorlati szakemberek bevonásával – vizsgálja az utóbbi 10-12 évben hatályba lépett, a jogrendszer működését meghatározó nagy kódexek alkalmazási tapasztalatait, elsősorban a Pp. és a Ptk. gyakorlatát. A munkacsoport a legutóbb a Ptk. Ötödik Könyvét tekintette át.
A konferencia következő előadásában Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta „Személy és személyiség a jogban – a Ptk. Második könyve a gyakorlatban” című előadásában a polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport tavaszi ülésén, a hivatásrendek által felvetett gyakorlati problémák mentén haladt és több ponton rávilágított a jogalkotói szándék és a gyakorlat közötti kollízióra. Előadásában kiemelte a személyiségi jogok katalógusával kapcsolatban tapasztalt anomáliákat és a sérelemdíjjal összefüggésben felmerült, megválaszolandó jogértelmezési kérdéseket.
Rövid szünetet követően a program a Ptk. Második Könyvét érintő kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, amelyet Prof. Dr. Wopera Zsuzsa moderált. Bevezetőjében kitért a nagykorú személyek cselekvőképességének korlátozása kapcsán a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény és a gondnokság jogintézményének kapcsolatára. A kerekasztal beszélgetés résztvevője Dr. Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese megosztotta a jelenlévőkkel a bírói praxisa során, a gondnokság alá helyezési perekkel kapcsolatban tapasztaltakat és részletesen ismertette az ezzel foglalkozó joggyakorlatelemző csoport véleményében foglaltakat is. Turkovicsné Dr. Nagy Adrienn, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet Magánjogi Kutatási Főosztályának vezetője az igazságügyi szakértőkkel és a szakértői bizonyítással összefüggő legfrissebb jogalkotói törekvéseket ismertette. Dr. Orosz Árpád, a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője a sérelemdíjjal kapcsolatos joggyakorlatelemző csoport véleményét összegezte, amelyre Prof. Dr. Görög Márta is részletesen reflektált.