Tóth Mihály professzor 1976-ban szerzett diplomát Budapesten, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. 1977-ben bírói-ügyészi szakvizsgát tett, és ezt több évtizedes ügyészi munka követte. 1980-tól különböző fővárosi ügyészi egységnél vezetőként dolgozott, többek között a Budapest V. kerületi Ügyészséget vezette, majd a Fővárosi Főügyészség titkárságának, később a Büntetőbírósági Osztályának volt vezetője.
1989-ben tagja lett a koncepciós perek felülvizsgálatát végző jogász-történész bizottságnak. 1998 ősze és 2000 tavasza között az Igazságügyi Minisztérium büntetőjogi ügyekkel foglalkozó helyettes államtitkárának kérték fel, feladata a büntetőjogi kodifikáció koordinálása és a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyeletének irányítása volt.
1989 őszén megvédte kandidátusi disszertációját, 2009 őszétől az MTA doktora.
A Pécsett megalapított Gazdasági Büntetőjogi Kutatóintézet igazgatója volt. Tíz éve a Magyar Büntetőjogi Társaság elnöke, évtizedek óta a Jogi Szakvizsgabizottság tagja. Részt vesz az OKRI Tudományos Tanácsának munkájában, a Magyar Jog c. folyóirat főszerkesztője volt és több jogi folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. A Magyar Jogász Egylet Bűnügyi Tudományok Szakosztályának elnöke.
Jelenleg a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének emeritus professzora. 2017 és 2023 között két cikluson keresztül az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottságának elnöke, 2023-tól a Bizottság tagja.
A nyolcvanas évek eleje óta a mai napig tanít. 2000 márciusától kezdődően egyetemi tanár, 2016-ig a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar Büntetőjogi Tanszékének vezetője volt. Emellett oktatott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán és jelenleg is az – az ELTE Jogi Továbbképző Intézetében. 2019-től a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara Bűnügyi Tudományok Intézetének főállású egyetemi tanára, 2021-től professor emeritus.
Az évek során több mint 300 büntető eljárásjogi, büntetőjogi, kriminológiai és kriminalisztikai tárgyú cikke, tanulmánya, könyve jelent meg, köztük több egyetemi jegyzet, tankönyv és monográfia. Töb kommentárnak és kézikönyvnek a szerzője, társszerzője. Tanulmányai egy részét német és angol nyelven, külföldön publikálta.
Számos kitüntetésben, díjban részesült, így többek között 2013-ban a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét vehette át, 2023-ban az ELTE Szenátusa egyetemi magántanári címet adományozott neki.
Prof. emeritus dr. Tóth Mihály szakmai és tudományos munkája mellett kiemelendő, hogy a hallgatók körében nagyon népszerű, szeretik példamutató oktatói elkötelezettségéért, segítőkészségéért, szakmai és tudományos előmenetelük, pályakezdésük önzetlen támogatásáért.