A Magyar Jog folyóiratot a Magyar Jogász Egylet elődje, a Magyar Jogász Szövetség alapította 1954-ben. Az elmúlt közel hetven esztendőben a lap szerkezete és külső megjelenése több alkalommal megváltozott ugyan, fő célja azonban mindig ugyanaz maradt: a jogalkotás és a jogalkalmazás kérdéseinek elméleti, tudományos, valamint gyakorlati megközelítésű megvitatása.
A Magyar Jogász Egylet fontosnak tartja, hogy az “A” kategóriás Magyar Jog folyóirat a jövőben is a magyar jogi folyóiratok között előkelő helyet foglaljon el és olvasói tábora folyamatosan növekedjék. Erre tekintettel a Magyar Jogász Egylet vezetősége időről-időre áttekinti a lap szerkezetét és amennyiben szükségesnek tartja, úgy új rovatok megindításáról is dönt, ahogyan ez a közelmúltban is történt.
A korábban már létező „Tanulmányok” rovat a lap meghatározó része marad a jövőben is. Itt olyan tudományos igényű írások kapnak helyet, amelyek a jogalkotással és a joggyakorlattal foglalkoznak, figyelemmel a jogfejlődés és az európai uniós jog kérdéseire. A „Tanulmányok” rovat összeállítása a lap főszerkesztőjének és szerkesztőjének a feladata, akik eddig is nagy odaadással és szakértelemmel állították össze a beküldött és lektorált tanulmányokból egy-egy lapszám tartalmát.
2023 szeptemberétől emellett azonban új állandó rovatként jelenik meg az “Ítélkezési gyakorlat”, amelyet egy önálló szerkesztőbizottság állít össze. Az “Ítélkezési gyakorlat” rovat a bírói joggyakorlat rövid bemutatására törekszik, ahol a legfontosabb hazai és európai bírósági döntések rövid összefoglalója lesz olvasható, sok esetben kritikai megvilágításban. A szerkesztők figyelemmel kísérik az Alkotmánybíróság, a Kúria, az alsóbb szintű bíróságok, a Kereskedelmi Választottbíróság, valamint az európai bíróságok joggyakorlatát, és a releváns döntésekről nyújtanak rövid ismertetőket az olvasók számára.
A „Szemle” rovat a jövőben is a jogi könyvkiadás, valamint a jogi közélet eseményeiről, rendezvényeiről kíván számot adni.
Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik a Magyar Jog folyóirat sorsát, helyzetét figyelemmel kísérik és jobbító szándékú javaslataikkal szeretnék elősegíteni azt, hogy a lap a magyar jogásztársadalom számára igazi értéket biztosítson.
Trócsányi László – a Magyar Jogász Egylet elnöke
Bánáti János – a Magyar Jog Szerkesztőbizottságának elnöke