A Magyar Jog legújabb számában öt tanulmány, négy jogeset összefoglaló és két könyvismertetés olvasható. Tanulmányok Bak László: Védekezési célú iratok a versenyjogi jogalkalmazásban (MJ, 2025/3., 129-138. o.) Bodzási Balázs: Az elővásárlási joghoz kapcsolódó elméleti és gyakorlati kérdések (MJ, 2025/3., 139-153. o.) Gyarmathy Judit: A bírósági digitalizáció Magyarországon. Digitális-e az elektronikus? II. rész (MJ, 2025/3., 154-162. …
Megjelent a Magyar Jog februári száma
Megjelent a Magyar Jog legújabb, 2025. évi februári száma. A legújabb lapszámban négy tanulmány, öt jogeset összefoglaló és egy visszaemlékezés is olvasható Finkey Ferenctől.
Megújult a Magyar Jog folyóirat
2025 januárjától külső megjelenésében is megújult a Magyar Jog folyóirat. Az Orac Kiadó és a Magyar Jogász Egylet ezzel is hangsúlyozni szeretné azt a tartalmi megújulást, amely 2023-ban vette kezdetét, és amelynek során a folyóirat egy új rovattal, az Ítélkezési Gyakorlattal bővült. Az Ítélkezési Gyakorlat rovatban releváns hazai és külföldi bírósági ítéletek bemutatására és kommentálására …
A kábítószer külföldről történő megrendelése esetén a bűncselekmény elkövetési magatartásainak, kísérleti és befejezetti stádiumának értelmezése
A Kúria BH2023. 89. számon publikált határozata szerint a megszerzéssel elkövetett kábítószer birtoklása bűntettének befejezett alakzatát valósítja meg, akinek az általa megvásárolt kábítószert az eladó postán feladja, akkor is, ha azt a hatóság még a kézbesítése előtt lefoglalja. Cikkünkben azzal foglalkozunk, hogy helyes-e vajon, hogy a Kúria a Polgári Törvénykönyv tulajdonátruházási szabályai alapján értelmezte a …
Adalékok a kihívóan közösségellenes magatartás értelmezéséhez a garázdaság bűncselekményi tényállásában
A Kúria BH 2023. 124. számon publikált határozata szerint a bíróság jogerős határozatában biztosított – családi jogon alapuló – kapcsolattartási jog gyakorlását gátló korlátok leküzdése – ha az kizárólag a passzív alany személyében jelentkező fizikai akadály kiküszöbölését szolgálja és a terhelt törvényes jogait korlátozó magatartással arányos – nem tekinthető kihívóan közösségellenesnek, ezért a garázdaság törvényi …
A Kúria a közigazgatási tevékenység jogsértő következményének elhárítására kötelezés jogintézményét elemezte végzésében
A Kúria szerint a Kp. 89. § (3) bekezdése szerinti intézmény célja, hogy a felperes számára olyan helyzetet hozzon létre, mintha a közigazgatási szerv nem is követett volna el jogsértést.
A Kúria ismét a bérlőt megillető visszatartási jog gyakorlásának feltételeit vizsgálta
A Kúria a bérlőt megillető visszatartási jog gyakorlásával összefüggésben megállapította, a visszatartási jog gyakorlásának egyaránt feltétele, hogy az állított követelés a bérleti jogviszonyból eredjen, valamint az a perben érdemben elbírálható legyen.
A Kúria ismét a bérlőt megillető visszatartási jog gyakorlásának feltételeit vizsgáltaTovább
Az egyesületi tag tagsági jogviszonyának megszüntetése nem alkotmányossági kérdés
Az Alkotmánybíróság teljes ülése 3236/2023. (VI. 2.) AB végzésében visszautasította azt az alkotmányjogi panaszt, amely egyesületi tagsági jogviszony megszüntetésének alaptörvény-ellenessége miatt fordult a Testülethez. Részletesebben lásd: https://szakcikkadatbazis.hu/Magyar_Jog/2023/9
Az egyesületi tag tagsági jogviszonyának megszüntetése nem alkotmányossági kérdésTovább
A közokiratokhoz fűződő bizonyító erő egyes kérdései
A Kúria határozatában megerősítette, hogy a közokirat teljes bizonyító erővel bizonyítja, hogy a kiállító a benne foglalt intézkedést megtette vagy a határozatot a benne foglalt tartalommal meghozta; illetve a közokirattal tanúsított adatok és tények valóságát vagy a közokiratban foglalt nyilatkozat megtételét, annak idejét és módját. A bizonyítottságnak ez a három tárgyköre azonban nem kapcsolódik valamennyi közokirathoz. Azt a közokirat fajtája határozza meg, hogy a felsorolt bizonyítási tárgykörök közül melyeket bizonyítja teljes bizonyító erővel.