A Nemzetközi Bíróság tíz évvel ezelőtt, 2012-ben hozta meg az ítéletét a Németország v. Olaszország közötti, a joghatóság alóli mentességre vonatkozó ügyben.
A faji megkülönböztetés tilalmáról szóló egyezmény az új „Jolly Joker” a poszt-szovjet térségben?
Az elmúlt években népszerű lett az 1965. évi, faji megkülönböztetés elleni nemzetközi egyezmény megsértésére hivatkozással államok közötti peres eljárást kezdeményezni a Nemzetközi Bíróság előtt.
A Nemzetközi Bíróság elutasította Katar keresetét a faji diszkriminációs egyezmény Egyesült Arab Emirátusok általi megsértése ügyében
A joghatóság hiányára hivatkozással a Nemzetközi Bíróság elutasította Katar keresetét, amelyben kérte annak kimondását, hogy az Egyesült Arab Emirátusok állampolgársági alapon diszkriminálja a katari személyeket, ezzel megsértve az 1965. évi, a faji megkülönböztetés tilalmáról szóló egyezményt.
A Nemzetközi Bíróság megállapította joghatóságát az Irán kontra Amerikai Egyesült Államok ügyben
Irán keresetet nyújtott be az Amerikai Egyesült Államokkal szemben arra hivatkozva, hogy az USA megsérti a kettejük között 1955 óta fennálló megállapodást. A bíróság helyt adott Irán joghatóságot megalapozó érveinek, így az ügy folytatódik az érdemi kérdésekkel.
A Nemzetközi Bíróság új tagjai
A 2020 novemberében lezajlott választás eredményei.
Joghatósági ítélet az 1899. évi választottbírósági határozat (Guyana kontra Venezuela) ügyben
A Nemzetközi Bíróság a 2020. december 18-án meghozott ítéletében megállapította, hogy joghatóságába tartozik a Guyana kontra Venezuela ügy, amelynek tárgya a két állam közötti szárazföldi határt megállapító 1899. évi választottbírósági határozat hatálya.
Joghatósági ítélet az 1899. évi választottbírósági határozat (Guyana kontra Venezuela) ügybenTovább
Érdemi ítélet a Diplomáciai mentesség és a büntetőeljárás (Egyenlítői Guinea kontra Franciaország) ügyben
A Nemzetközi Bíróság – az 1961. évi bécsi egyezmény alapján – vizsgálta, hogy az Egyenlítői Guinea elnökének fia által szerzett, párizsi ingatlan, amelyen a francia hatóságok házkutatást végeztek, a diplomáciai képviselet mentességet élvező részévé válhatott-e. A Nemzetközi Bíróság az ítéletben kimondta, hogy az érintett ingatlan soha nem szerezte meg a diplomáciai mentességet, ezért a Franciaország által folytatott büntetőeljárási cselekmények nem sértik a nemzetközi jogot.