Több évtizedes hagyományt követve, az országban tevékenykedő, tág értelemben vett bűnügyi tudományokat oktatók minden év júniusának első vagy második péntekén találkoznak éves szakmai fórumuk, a BOT megtartására. A programban a jogi karok mellett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bűnügyi tanszékei vesznek részt, a rendezést rotációs rendszerben minden évben másik intézmény vállalja. A 2020-as járvány kitörésekor a BOT elmaradt, 2021-ben pedig a pécsi jogi kar büntetős kollégái online formában szervezték meg a találkozót. A tavalyi virtuális találkozást követően 2022. június 10-én a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Bűnügyi Tudományok Tanszéke szervezte a végre újból személyes találkozást és beszélgetést lehetővé tévő rendezvényt. A népes, közel 70 fős résztvevői kört először Prof. Dr. Smuk Péter, a győri jogi kar dékánja köszöntötte a kar tavaly felújított épületében. A rendezvény házigazdájaként Prof. Dr. Kovács Gábor tanszékvezető üdvözölte a megjelenteket.
A szakmai programban elsőként Prof. Dr. Karsai Krisztina (SZTE) tartott beszámolót a Nemzetközi Büntetőjogi Társaság (AIDP) magyar nemzeti csoportjának újjáalakulásáról. Előadásában bemutatta az évszázados múltra visszatekintő, nagy presztízsű nemzetközi szakmai társaság létrejöttét és a magyar büntetőjogászoknak nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódását. Bár az AIDP-nek magánszemélyként bárki tagja lehet, a nemzeti csoportok a világkongresszusokhoz kapcsolódó munkában, a tematikus országjelentések összeállításában nagy hangsúllyal vesznek részt. Az elmúlt több mint egy évtizedben a magyar nemzeti csoport inaktív volt, ezért volt szükség annak újraalakulására, amelyre Szegeden, 2022 májusában került sor. A megújult tagság valamennyi jogi kar oktatói, kutatói és gyakorló szakemberek közül került ki, a csatlakozás lehetősége továbbra is bármely kriminalista szakember előtt nyitva áll. A magyar nemzeti csoport új tisztségviselői: Prof. Dr. Karsai Krisztina (SZTE) elnök, Prof. Dr. Herke Csongor (PTE) helyettes elnök, Dr. Molnár Erzsébet (SZTE) titkár.
Ezt követően Prof. Dr. Fenyvesi Csaba (PTE) számolt be az új, várhatóan országos szakmai érdeklődésre számító kriminalisztikai tankönyv megjelenéséről [Fenyvesi – Herke – Tremmel (szerk.): Kriminalisztika. Ludovika Kiadó. Budapest, 2022.]. Előadásában a kriminalisztika hazai, jogi kari oktatásának hagyományait is felelevenítette, és ezen az íven helyezte el az új, több mint 20 szerző által írt tankönyvet, amelyet több jogi kar, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatói jegyeznek. A kötet érdekessége, hogy a végén elhelyezett QR kóddal egy többszáz oldalas fotóanyag nyitható meg az interneten, így a hallgatók, és a kötetet forgató gyakorlati szakemberek a nyomtatott szöveg mellett egy folyamatosan frissülő, nagyterjedelmű képanyaghoz férhetnek hozzá.
A BOT mindenkor hagyományos programpontjaként a megjelent tanszékek és intézetek vezetői mutatták be a találkozón részt vevő kollégáikat, és számoltak be az egységüket érintő legfontosabb változásokról. Zárásként pedig sor került a BOT-ot szimbolizáló vándorbot átadására, amelyet a 2023-as szervező feladatokat vállaló Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezetője, Prof. Dr. Domokos Andrea vett át, és invitálta a kollégákat a jövő évi találkozóra.
A szakmai ülést követő társasági program fénypontja a győri AUDI gyár meglátogatása volt. Köszönjük a kiváló rendezvényt és szervezőmunkát győri kollégáinknak!
Szomora Zsolt