Az Európai Bíróság a személyek szabad mozgására tekintettel kimondta, hogy az öregségi nyugdíj kiszámításakor nem érheti hátrány azt az uniós állampolgárt, aki gyermekneveléssel töltött idő egy részét másik tagállamban is töltötte.
Az öregségi nyugdíj kiszámításakor nem érheti hátrány azt az uniós állampolgárt, aki gyermekneveléssel töltött idő egy részét másik tagállamban is töltötte – állapította meg frissen hozott ítéletében az Európai Bíróság. Az ügy előzménye, hogy egy osztrák állampolgár 1987 novemberéig vállalkozói tevékenységet folytatott hazájában, majd Belgiumba költözött. Itt nem egészen három év leforgása alatt két gyermeket szült, a nélkül, hogy munkaviszonyban állt volna. Így nem szerzett biztosítási időt, és nem is részesült ellátásokban a gyermekei nevelése címén.
Ugyanez volt a helyzet Magyarországon, ahol 1991 decemberétől tartózkodott. A hölgy ezt követően 1993 februárjában Ausztriába való visszatérésekor tizenhárom hónapon keresztül folytatta gyermekei nevelését, miközben kötelezően biztosított volt, és járulékot fizetett az osztrák szociális biztonsági rendszerben. Ezt követően a nyugdíjba vonulásáig ebben a tagállamban dolgozott és járulékot fizetett. A gond akkor jelentkezett, amikor öregségi nyugdíj megállapítását kérte 2017-ben az osztrák nyugdíjbiztosítási intézettől, amely erről szóló határozatában nem ismerte el, hogy az Ausztrián kívüli, a gyereknevelés folytatott évek beleszámítanának nyugdíja összegének megállapításába.
Fellebbezési kérelme elutasítása után felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az osztrák Legfelső Bírósághoz, arra kérve ezt a fórumot, hogy az Ausztrián kívüli, gyerekneveléssel folyatott éveket is ismerjék el a nyugdíj kiszámításakor. Az ügy előzetes döntéshozatal keretében került az Európai Bíróság elé, amelyet arra kértek, hogy állapítsa meg: kizárólagos módon határozza-e meg az alkalmazott rendelkezés a nyugdíj megállapítására vonatkozó feltételeket.
A Bíróság az ítéletét arra alapozta, hogy amennyiben a nyugdíjat folyósító tagállam megtagadhatná, hogy figyelembe vegye a perben álló személy más tagállamban megszerzett gyermeknevelési időszakát, akkor e személynek hátrányt okozna pusztán amiatt, hogy gyakorolta a szabad mozgáshoz való jogát vagyis egy uniós alapjogot. Ebből egyenesen az is következik – állapította meg a Bíróság, hogy a tagállam (Ausztria) nyugdíjbiztosítási intézetének a nyugdíj megállapításakor figyelembe kell venni a más országban gyerekneveléssel eltöltött időszakokat is.
Forrás: C-576/20 Pensionsversicherungsanstalt (Périodes d’éducation d’enfants à l’étranger), ECLI:EU:C:2022:525
Írta: Szalai Anikó