Az ügyfelek a jogban sosem a vitát keresik, hanem a megoldást. A közjegyzői kar célja az, hogy minden, hatáskörébe tartozó ügyben a jog vita nélküli érvényesülését segítse elő. Mennyivel lenne több per, ha nem lenne közjegyző, és mit takar az egyik legizgalmasabb feladat, az öröklés tervezés? Stúdiónk vendége Dr. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke, a Magyar Jogász Egylet alelnöke.
Izgalmas, változatos, sőt kreatív. A közjegyzői hivatás távolról sem egyenlő az okirat gyártással – figyelmeztetnek a pályán lévők. A kívülállók ezt nem mindig érzékelik, az 1992-ben önállóvá vált hivatásrend munkája távolról sem olyan látványos, mint az ügyvédeké vagy bíróké.
A törvény közhitelességgel ruházza fel a közjegyzőt, hogy a jogviták megelőzése érdekében pártatlan jogi szolgáltatást nyújtson ügyfeleinek. A közjegyző a jogszabály által meghatározott hatáskörében az állam igazságszolgáltató tevékenysége részeként jogszolgáltató hatósági tevékenységet végez. A közjegyző a hatáskörébe utalt eljárásokkal kapcsolatban – az esélyegyenlőség biztosításával – kioktatással segíti az ügyfeleket a jogaik gyakorlásában és kötelezettségeik teljesítésében. A közjegyző tehát olyan felkészült jogász szakember, aki a jogszabályoknak megfelelően, az ügyfelek jogainak vitán felül álló érvényesítése érdekében fejti ki tevékenységét.