Alapvető jelentősége van a közvéleménynek az igazságszolgáltatás működését illetően, hiszen főként a büntetőügyek találkoznak a közvélemény, a média érdeklődésével. A többi között erről beszélt az Országos Bírósági Hivatal elnöke a Magyar Jogász Egylet stúdiójában. „A sajtó tálalja az ügyeket, információt közöl. Azonban a bírótársunk vagy a bírói tanács, aki elbírálja az adott ügyet, nem részinformációkat kap, …
150 éves az ügyészségi törvény – az ügyészi hivatás hazai története és jelene
Az Európai Bíróság nemrégiben vizsgált egy ügyet az ügyészségek függetlenségével kapcsolatban. Döntésében megállapította, hogy a magyar ügyészség esetében nem vitás, hogy független szervezetről van szó. Erről a legfőbb ügyész beszélt a Magyar Jogász Egylet stúdiójában. Dr. Polt Péter a függetlenséggel összefüggésben a politikát is említette az interjúban: ” Nem csak Magyarországra igaz, a világon szinte …
150 éves az ügyészségi törvény – az ügyészi hivatás hazai története és jeleneTovább
Gyermek meghallgatás
Gyakori és teljesen jogos félelem a szülőkben, hogy a gyermekek számára óriási teher egy meghallgatás akár a bíróságon, akár a peres eljárást segítő szakértő előtt. Kevesek által tudott tény, hogy sokszor már maga a gyermek szeretné kifejezésre juttatni az érzéseit, gondolatait, véleményét; és ehhez joga is van. Mind a bírósági, mind a pszichológus szakértői meghallgatáson …
Gondnokság: humánum, tisztelet, gondoskodás, jog-, érdek- és vagyonvédelem
A gondokság egy olyan több évezredes jogintézmény, amely az érintett jog-, érdek- és vagyonvédelmét szolgálja. Ki jogosult, és mikor indokolt a gondnokság alá helyezési eljárást megindítani? Milyen kulcsszerepe van a gondnokság alá helyezési eljárás során a gyámhatóságnak és a bíróságnak? Mit kell vizsgálnia a gyámhatóságnak és a bíróságnak a gondnokság alá helyezési eljárás lefolytatása során? …
Gondnokság: humánum, tisztelet, gondoskodás, jog-, érdek- és vagyonvédelemTovább
Áldozatvédelem
2010 óta működik Magyarországon intézményesített áldozatsegítés, s tíz évvel a kezdeti lépéseket követően a tavalyi esztendőben nagyot ugrott előre az intézményrendszer fejlesztése. Több éves körültekintő, és rendkívül sok részletre kitérő előkészítés után módosítottak a kártérítés feltételein, növelték az áldozatsegítő központok számát, és előtérbe került a felkereső típusú áldozatsegítés. 2020 az Áldozatsegítés éve volt, ennek apropóján …
Véleménynyilvánítás szabadsága az alkotmánybírósági határozatok tükrében
A Polgári Törvénykönyv a személyiségi jogok érvényesíthetősége körében kimondja, hogy a közösség bármely tagja jogosult a személyisége lényeges vonásának minősülő vallási közösséghez tartozásával összefüggésben a közösséget nagy nyilvánosság előtt súlyosan sértő vagy kifejezésmódjában indokolatlanul bántó jogsérelem esetén személyiségi jogát érvényesíteni. Az Alkotmánybíróság 2021 februárjában két olyan ügyben is döntést hozott, amelyekben a véleménynyilvánítás és a …
Véleménynyilvánítás szabadsága az alkotmánybírósági határozatok tükrébenTovább
Bíró és a nyilvánosság
„Akár a bíró, akár az alkotmánybíró egy olyan személy, aki a más ügyében a más által hozott szabályok szerint dönt. Ráadásul ezzel a döntéssel a világ egyik fele elégedett, a másik fele elégedetlen lesz.” – ezt Dr. Sulyok Tamás az Alkotmánybíróság elnöke jelentette ki a Magyar Jogász Egylet felkérésére a Kúria elnökével közösen adott interjúban. …
A járvány és a munka világa
Vendégünk: Dr. Kozma Anna ügyvéd A munkajog a koronavírus okozta járvány-helyzetben az érdeklődés középpontjába került, és rengeteg, emberek millióinak életét nagy mértékben befolyásoló szakmai kérdést hozott felszínre. Ez minden bizonnyal izgalmas kihívást jelent a munkajogászoknak. Stúdióbeszélgetésünk témája elsősorban az otthoni munkavégzés szabályozási környezete, és az, hogy milyen esetekben kerülhet sor a munkaviszony megszüntetésére a járványra …
A koronavírus járvány hatása a magánjogi jogviszonyokra
Vendégünk: Dr. Zsombolyay Péter Zsombor Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi és Magánjogi Jogalkotásért Felelős Helyettes Államtitkári Titkárságfőosztályvezetője Dr. Dobrotka-Mayer Annamária a Magyar Jogász Egylet meghívottját a koronavírus járvány által okozott veszélyhelyzeti jogalkotásról, a tartós szerződéses jogviszonyok vonatkozásában a járvány negatív hatásainak enyhítésére hozott rendkívüli szabályokról, és a vállalkozásokat érintő speciális rendelkezésekről kérdezte.
A koronavírus járvány hatása a magánjogi jogviszonyokraTovább