Németh János az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) Jogi Karán summa cum laude minősítéssel szerzett jogi diplomát 1956-ban, ezt követően rövid idegig ügyvédjelöltként tevékenykedett, majd 1957 februárjától az ELTE ÁJK Polgári Eljárásjogi Tanszékén kezdte pályáját, ahol később egyetemi tanárként dolgozott. 1993 és 1997 között az ELTE általános rektorhelyettese volt. 2003-tól professzor emeritus lett, és a következő éveit a polgári perjog aktív művelésének szentelte, többek között a 2010-es évektől meghatározó szerepet kapott az új Polgári Perrendtartás kidolgozásában, a Polgári Perjogi Kodifikációs Főbizottság és Szerkesztőbizottság elnökeként.
A rendszerváltás során fontos közéleti szerepet töltött be, 1990-ben az Országos Választási Bizottság elnökévé választották, amely tisztséget 1997-ig, az Alkotmánybíróság tagjává történt megválasztásáig viselte.
1998-tól 2003-ig – nyugdíjállományba vonulásáig – az Alkotmánybíróság elnöke volt.
Huszonöt éven keresztül, 2013-ig volt a Magyar Jogász Egylet (MJE) folyóirata: a Magyar Jog Szerkesztőbizottságának főszerkesztője és elnöke. Munkássága előtt az MJE tagjai és munkatársai hálával tisztelegnek.
Pályafutása során számos hazai és külföldi szakmai kitüntetésben, díjban részesült. Számtalan polgári perjogi tárgyú szakkönyv, kommentár, tankönyv szerzője. Kimagasló elméleti munkássága mellett ügyvédként és választottbíróként is elismert tevékenységet folytatott.
Utolsó éveit büszke dédapaként, szerető családja körében töltötte – olvasható az ELTE Jogi Karának közleményében.
Szakmai pályája során a jog magas szintű, elméleti és gyakorlati művelése egységként kapcsolódott össze, amely méltó példát állít a jövő jogászgenerációi számára.
Kép forrása: ELTE Állam- és Jogtudományi Kar honlapja