Az egyik tagállamban orvosi rendelvény nélkül kiadható gyógyszer csak akkor forgalmazható egy másik tagállamban, ha ez utóbbi tagállam szintén engedélyezte e gyógyszer forgalomba hozatalát. Ezt mondta ki ítéletében az Európai Unió Bírósága annak kapcsán, hogy a magyar hatóságok 2019 tavaszán eltiltották a Pharma Expressz magyar társaságot olyan orvosi rendelvény nélkül kiadható gyógyszer forgalmazásától, amely nem rendelkezik magyar forgalomba hozási engedéllyel.
A Pharma Expressz ezt követően a Fővárosi Törvényszéken támadta meg a magyar hatóság határozatát, és ezek után a magyar bíróság kérte az Európai Unió Bíróságát, hogy tisztázza: ellentétes-e az uniós joggal vagy sem az olyan gyógyszer forgalmazása Magyarországon, amelynek forgalmazási engedélyét egy másik tagállamban adták ki. A Bíróság ítéletében kimondta, hogy a tagállamokban gyógyszert csak akkor lehet forgalomba hozni, ha az adott tagállam illetékes hatóságai forgalomba hozatali engedélyt adtak ki, vagy ha az engedélyt az e célból előírt központosított eljárással összhangban a Bizottság adta ki. Ezek hiányában akkor sem hozható forgalomba gyógyszer, ha ugyanezen gyógyszer egy másik tagállamban orvosi rendelvény nélkül értékesíthető.
Forrás: A C-178/20. sz. ügyben hozott ítélet, Pharma Expressz-ügy, ECLI:EU:C:2021:551, https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=8FC7686644F37E160AD962AD59DD77A4?text=&docid=243868&pageIndex=0&doclang=HU&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=6423838
Szerző: Szalai Anikó