A Magyar Jogász Egylet Elnöksége a 2021. november 26. napján tartott Elnökségi ülésén határozott a kutatási igazgatói státusz létesítéséről, és a kutatási igazgató személyéről. Az MJE Elnökség döntése alapján Prof. Dr. Trócsányi László Elnök felkérte Dr. Bodzási Balázs közjegyzőt, hogy a jövőben az MJE magánjogi szakreferensi feladatai mellett lássa el a kutatási igazgatói feladatokat is.
Az MJE az 1879-ben történt megalakulása óta nemcsak a különböző jogi hivatásrendek tagjainak rendszeres szakmai találkozójára, eszmecseréjére nyújtott lehetőséget, de a keretei között tudományos kutatómunka is folyt.
Az Egylet elkötelezett az iránt, hogy a keretei között a tudományos kutatás újra jelentősebb szerephez jusson. Ennek a tudományos tevékenységnek azonban illeszkednie kell az MJE arculatához, tagjaink igényeihez, elősegítve a tagok és a külső érdeklődők szakmai munkáját: a kutatási tevékenységnek alapvetően gyakorlatorientáltnak kell lennie.
Az MJE 2022. év folyamán a jogalkalmazási gyakorlat problémáit és kérdéseit elemző, bemutató tudományos kutatómunkát kíván folytatni szakértők bevonásával. A kutatómunka eredményeként születő elemzések alkalmasak lehetnek arra, hogy a jogalkotó számára javaslatokat fogalmazzanak meg, rámutatva többek között a jogrendszerbeli inkoherenciákra is.
Az Egylet célja továbbá, hogy a tudományos munkának az eredményeit a saját kiadványában, az 1945 előtt kiemelkedő szakmai színvonalat képviselő Magyar Jogászegyleti Értekezések[1] című periodikában közzé tegye papír alapon és elektronikusan egyaránt.
Cél az is, hogy a Jogászegyleti Értekezések olyan írások gyűjteménye legyen, amelyek mögött elmélyült kutatómunka áll: az elkészült tudományos munkákat – megjelenésük előtt – az Egylet szakosztályai megvitatják. A szerzők ennek alapján a szakosztályi viták eredményeit, javaslatait is be tudják építeni a Jogászegyleti Értekezésekben publikálásra kerülő munkáikba.
A fentiek megvalósítása érdekében kérte fel Prof. Dr. Trócsányi László Elnök a kutatási igazgatói státusz betöltésére Dr. Bodzási Balázs közjegyzőt, aki örömmel vállalta a felkérést.
Az Egylet kutatási igazgatójának mindenekelőtt az lesz a feladata, hogy az évente sorra kerülő kutatásokat megszervezze és koordinálja, azok eredményeit összegezze. A kutatási igazgató látja el a jövőben a Jogászegyleti Értekezésekben közzétételre kerülő tanulmányok kiválasztását, szerkesztését, valamint a lektorálás és a szakosztályi viták megszervezésével kapcsolatos feladatokat is.
[1] A digitalizációnak köszönhetően a Jogászegyleti Értekezések 1880 és 1943 között megjelent összes lapszáma ma már elektronikusan is elérhető az Országgyűlési Könyvtár internetes oldalán:
https://library.hungaricana.hu/hu/collection/ogyk_MagyarJogaszegyletiErtekezesek/