A Kúria szerint ha a munkaügyi bírság összegének meghatározása a hatóság mérlegelési jogkörébe tartozik, akkor nem szükséges annak matematikai pontosságú levezetése, viszont a hatóság ekkor is köteles a bírságösszeg meghatározását észszerű és okszerű módon indokolni.
A Kúria az ingatlan-nyilvántartási hatóságot terhelő indokolási kötelezettség terjedelmével foglalkozott ítéletében
A Kúria megállapította, hogy a tisztességes hatósági eljáráshoz való jognak – amely magában foglalja az indokolt hatósági döntéshez való jogot is – az ingatlan-nyilvántartási eljárásban is érvényesülnie kell.
A Kúria a mintaperben hozott ítélet kötőerejével foglalkozott jogegységi határozatában
A Kúria megállapította, hogy az alsóbb szintű bíróság által mintaperben hozott ítélet az annak alapján hozott ítéletek jogszerűségének vizsgálatára irányuló felülvizsgálati eljárásban a Kúriát nem köti.
A Kúria a mintaperben hozott ítélet kötőerejével foglalkozott jogegységi határozatábanTovább
A hivatalbóli jogorvoslatok mulasztási per útján való kikényszeríthetősége
A Kúria nemrégiben megállapította, hogy a hatósági döntés saját hatáskörben történő visszavonásának, valamint a felügyeleti eljárás megindításának elmulasztása nem lehet mulasztási per tárgya.
A hivatalbóli jogorvoslatok mulasztási per útján való kikényszeríthetőségeTovább
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének kezdő időpontjával foglalkozott végzésében
A Kúria szerint a hatósági eljárás szünetelésének kezdőnapját a szünetelést megállapító végzés határozza meg, így az eljárás szünetelés folytán való megszűnését megállapító végzéssel szembeni jogorvoslat során az már nem vitatható.
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének kezdő időpontjával foglalkozott végzésébenTovább
A Kúria a hatósági eljárásban kibocsátott hiánypótlási felhívás nemteljesítésének következményeit vizsgálta
A Kúria szerint a hatósági eljárás megszüntetésének van helye, ha az ügyfél a jogszabály által előírt tartalmú dokumentumokat hiánypótlási felhívás ellenére nem vagy nem teljeskörűen nyújtja be, és emiatt kérelme nem bírálható el.
A Kúria a hatósági döntés módosításának perjogi következményeivel foglalkozott végzésében
A Kúria szerint az ügy érdemére kiható, lényeges eljárási szabályszegés, ha a bíróság a döntés módosítása esetén elmulaszt dönteni a keresetkiterjesztéssel érintett módosító döntésről.
A Kúria a hatósági döntés módosításának perjogi következményeivel foglalkozott végzésébenTovább
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének feltételeit vizsgálta ítéletében
A Kúria megállapította, hogy hatósági eljárás abban az esetben szünetel, ha azt valamennyi ügyfél – vagyis nem csak a kérelmező ügyfél – együttesen kéri.
A Kúria a hatósági eljárás szünetelésének feltételeit vizsgálta ítéletébenTovább
A Kúria a hatósági ügy elsőfokú elintézésében részt vevő személyre vonatkozó kizárási szabályt értelmezte végzésében
A Kúria szerint ha egy ügyintéző az ügy első- és másodfokú elintézésében is közreműködik, a bíróságnak az Ákr. 23. § (2) bekezdése szerinti kizárási ok körében részletesen vizsgálnia kell, hogy e személy a döntések előkészítésében és meghozatalában milyen mértékben vett részt.