Az Európai Unió Törvényszéke a Sped-Pro kontra Bizottság ügyben megsemmisítette a Bizottságnak azt az elutasító határozatát, amelyet a lengyel állam tulajdonában lévő PKP Cargo társasággal szemben a vasúti áruszállítási szolgáltatások lengyelországi piacán fennálló erőfölényével való állítólagos visszaéléssel kapcsolatban korábban hozott. Az ügy érdekessége, hogy a Törvényszék első alkalommal vizsgálta meg, hogy a jogállamiság valamely tagállamban fennálló rendszerszintű vagy általános hiányosságai milyen hatással lehetnek a panasz kivizsgálására. Egyben ennek az esetnek kapcsán azt is, hogy a legmegfelelőbb helyzetben lévő versenyhatóság meghatározása helyesen történt-e.
Egy Lengyelországban bejegyzett, szállítmányozással foglalkozó társaság áruszállítási szerződést kötött a PKP Cargóval, majd utóbb panaszt nyújtott be a PKP Cargo ellen az Európai Bizottsághoz azt állítva, hogy a PKP Cargo visszaélt a vasúti árufuvarozási szolgáltatások lengyelországi piacán fennálló erőfölényével. Tette ezt úgy, a felperes szerint, hogy a PKP Cargo állítólagosan megtagadta, hogy piaci feltételek mellett többéves együttműködési szerződést kössön vele.
A 2016-ban benyújtott panaszt a Bizottság 2019-ben hozott határozatában elutasította azzal az indokkal, hogy a lengyel versenyhatóság megfelelőbb helyzetben van annak kivizsgálására. A fordulat azzal és akkor következett be az ügyben, amikor a 2022. február 9-i ítéletével a Törvényszék helyt adott a keresetnek, és a megtámadott határozatot teljes egészében hatályon kívül helyezte.
A Törvényszék megállapította, hogy a Bizottság köteles a versenyjogi panaszról észszerű határidőn belül dönteni, de a felperes ezzel kapcsolatos érvelését azzal utasította el, ami szerint az nem terjesztett elő olyan ténybeli vagy jogi elemeket, amely bizonyította volna, hogy az észszerű határidő túllépése hatással volt arra a lehetőségre, hogy ezen eljárás során megvédhesse álláspontját.
Másodsorban a Törvényszék azt is megállapította, hogy az ügyben a Bizottság nem követett el nyilvánvaló értékelési hibát, amikor úgy értékelte, hogy a lengyelországi vasúti árufuvarozási szolgáltatások piacán a lengyel versenyhatóság volt a megfelelőbb helyzetben a panasz kivizsgálására.
Harmadsorban a jogállamiság elvének lengyelországi tiszteletben tartását vizsgálta meg a Törvényszék, tekintettel a jogállamiság rendszerszintű vagy általános hiányosságaira. Ezen belül a lengyel versenyhatóság, és az e területen hatáskörrel rendelkező nemzeti bíróságok függetlenségének hiányát. A Törvényszék ennek kapcsán hangsúlyozza, hogy a jogállamiság követelményeinek tiszteletben tartása olyan releváns tényező, amelyet a Bizottságnak vizsgálnia kellett volna akkor, amikor a legmegfelelőbb helyzetben lévő versenyhatóság kilétéről dönt. Szorosan idetartozik a Törvényszéknek az a megállapítása, hogy az ítélkezési gyakorlat már azt írja elő a Bizottságnak, hogy mielőtt a panaszt az uniós érdek hiánya miatt elutasítaná, biztosítsa, hogy a nemzeti hatóságok megfelelő módon megvédhessék a panaszos jogait. Ebben a vonatkozásban a Bizottság vizsgálata nem volt összhangban az uniós joggal – állapította meg a Törvényszék.
A felperes a közigazgatási eljárás során konkrét ténykörülmények együttesére hivatkozott, amelyek véleménye szerint összességükben alkalmasak annak bizonyítására, hogy komoly és bizonyítékokkal alátámasztott okokból vélelmezhető, hogy jogai megsértésének valós veszélye állna fenn, amennyiben ügyét a nemzeti hatóságoknak kellene megvizsgálniuk. Úgy érveltek, hogy a PKP Cargo állami ellenőrzés alatt álló cég, a versenyhatóság vezetője függ a hatalomtól, a PKP Cargo anyavállalata tagja egy olyan egyesületnek, amelynek célja a lengyel igazságszolgáltatási rendszer reformjának védelme és népszerűsítése. A ténykörülményekhez tartozik a felperes szerint a lengyel versenyhatóság PKP Cargóval szembeni engedékeny politikája. A főügyész ugyanezen hatóság PKP Cargót érintő határozatai ellen benyújtott keresetei, valamint az, hogy a versenyjog területén hatáskörrel rendelkező nemzeti bíróságok függetlenségük hiánya miatt nem tudták orvosolni a lengyel versenyhatóság hiányosságait.
A Törvényszék úgy ítélte meg, hogy a Bizottság nem vizsgálta meg a fent vázolt ténykörülményeket. Összefoglalóan a Törvényszék úgy ítéli meg, hogy a Bizottság megsértette a fent hivatkozott ítéletből eredő kötelezettségeit, valamint indokolási kötelezettségét. A Törvényszék helyt adott a keresetnek, és a megtámadott bizottsági határozatot teljes egészében hatályon kívül helyezte.
Forrás: T-791/19. sz. ügyben hozott ítélet Sped-Pro kontra Bizottság, ECLI:EU:T:2022:67
Szerző: Szalai Anikó