Egy házasság felbontása kapcsán vetődött fel az a kérdés, hogy hány tartózkodási hellyel rendelkezhet valaki. Egy francia férfi és egy ír nő esetében mindennek azért volt jelentősége, mert eldöntésre várt, hogy a francia vagy az ír bíróság illetékességébe tartozhat a valóperük lefolytatása. A házasságot Írországban kötötték 1994-ben, és annak felbontására irányuló kérelmet 2018-ban nyújtott be a férj, aki házastársával és gyerekeivel 1999 óta Írországban élt, ám heti rendszerességgel utazott Franciaországba. (Időközben valamennyi gyerek nagykorú lett.) A férfi saját megítélése szerint ténylegesen két tartózkodási hellyel rendelkezik. A párizsi bíróság azt követően, hogy a férj oda benyújtotta a házasság felbontására irányuló kérelmet, megállapította, hogy nem rendelkezik joghatósággal a házastársak házasságának felbontását érintő határozathozatalban.
A párizsi fellebbviteli bíróság az Európai Unió Bírósághoz fordult annak eldöntése érdekében, hogy rendelkezhet-e egyszerre két szokásos tartózkodási hellyel e két tagállamban a pert indító férfi, és amennyiben igen, úgy mindkét tagállam bíróságai joghatósággal rendelkeznek-e a házasság felbontásának ügyében?
A Bíróság álláspontja szerint a döntés szempontjából releváns „Brüsszel IIaˮ rendelet nem határozza meg a „szokásos tartózkodási hely” fogalmát, és e tekintetben nem tartalmaz a tagállamok jogára való kifejezett hivatkozást. A Bíróság ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy az idézett rendelkezés nem veszi figyelembe, hogy egy személy egyidejűleg több szokásos tartózkodási hellyel vagy több helyen található szokásos tartózkodási hellyel is rendelkezhet.
A jogbiztonságot sértené – állapította meg a Bíróság –, ha eleve nehézségekbe ütközik ilyen esetekben a joghatósággal rendelkező bíróság meghatározása. A Bíróság ezzel kapcsolatban megállapította, hogy bár egy személy egyidejűleg több tartózkodási hellyel is rendelkezhet, mégis egy adott időpontban a „Brüsszel IIaˮ rendelet értelmében véve csupán egyetlen szokásos tartózkodási hellyel. A Bíróság értelmezése szerint kizárólag azon tagállam bíróságai rendelkeznek joghatósággal a házassági kötelék felbontása iránti kérelem elbírálására, amelynek területén e szokásos tartózkodási hely található. A kérdést előterjesztő bíróságnak kell az adott ügyet jellemző valamennyi ténykörülmény alapján megvizsgálnia, hogy ilyen esetben a több tartózkodási helyből melyik minősül a szokásos tartózkodási helynek.
Forrás: A C-289/20. sz. ügyben hozott ítélet, (Házastárs szokásos tartózkodási helye – Házasság felbontása), 211/21. sz. SAJTÓKÖZLEMÉNY Luxembourg, 2021. november 25.
Szerző: Szalai Anikó