2020. december 17-én az Európai Parlament 524 szavazattal, 67 ellenszavazat és 103 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban támogatásáról biztosította a “Minority SafePack – egymillió aláírás a sokszínű Európáért” európai polgári kezdeményezést. Ennek fényében jogszabály javaslatot vár a Bizottságtól a helyzet kezelésére. Emlékeztettek, hogy a kisebbségekhez tartozó személyek védelme az EU egyik kifejezett alapértéke, a kisebbségi nyelvek és kultúrák az EU kultúrájának és örökségének szerves és elidegeníthetetlen részét képezik. Az Uniónak ösztönöznie kell a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmét biztosító tagállami intézkedéseket.
E kapcsán ismételten felkérték a Bizottságot, hogy dolgozza ki a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmére vonatkozó uniós minimumszabályok közös keretét (szubszidiaritás elvével összhangban). Ennek kapcsán emlékeztetnek arra, hogy nincs közös meghatározás arra vonatkozóan, hogy ki tekinthető az EU-ban nemzeti és nyelvi kisebbséghez tartozó személynek, de a meghatározástól függetlenül minden kisebbséget védeni kell. Az állásfoglalás az EU és ET közötti, egymást kölcsönösen erősítő együttműködésre szólít fel a nemzeti és nyelvi kisebbségek jogainak védelme terén.
Ez az állásfoglalás nagyon fontos mérföldkő egy közel 7 éve húzódó társadalmi, jogi és politikai küzdelemben. 2013-ban nyújtották be a Bizottsághoz azt a polgári kezdeményezést, mely a nemzeti és nyelvi kisebbségek támogatására irányuló uniós fellépésre szólít fel 11 területen, ugyanakkor a Bizottság a kezdeményezést nem találta kellően megalapozottnak a nyilvántartásba vételéhez. A kezdeményezés szervezőinek fellebbezését követően az Európai Unió Bírósága 2017-ben megsemmisítette a Bizottság korábbi határozatát. Ennek következtében a Bizottság újra megvizsgálta a kezdeményezés jogi elfogadhatóságát, és az eredeti 11 területet 9 területre csökkentve, nyilvántartásba vette a kezdeményezést. 2017. április 3. és 2018. április 3. között 1 123 422 igazolt aláírás gyűlt össze, a nemzeti minimumszámot 11 országban teljesítették, ezzel az eddigi hat sikeres polgári kezdeményezésből ez lett az ötödik.
A téma fontosságát az is mutatja, hogy az Európai Unióban a polgárság körülbelül 8%-a nemzeti kisebbséghez tartozik, körülbelül 10%-a pedig regionális vagy kisebbségi nyelvet beszél. Az Unió kulturális gazdagságának alapvető részét képezik, ugyanakkor a legtöbb nemzeti és nyelvi kisebbség az asszimiláció és a nyelvvesztés gyorsuló tendenciájával szembesül, ami az EU-n belüli nyelvi és kulturális elszegényedéshez, a sokszínűség elvesztéséhez vezethet.
- Az EP elismeri, hogy az EU feladata, hogy támogassa a tagállamokat a nemzeti és nyelvi kisebbségek védelmének hatósági feladatai kapcsán, segítse a jó gyakorlatok megosztását és támogassa azon intézkedéseket, amik a pozitív cselekvésekre irányulnak, főleg az oktatás, a kultúra és a közszolgáltatások területén.
- Felkérték a Bizottságot és tagállamokat, hogy indítsanak kampányt a nemzeti és nyelvi kisebbségek ellen irányuló gyűlölet-bűncselekmények és gyűlöletbeszéd terjedésének megfékezésére.
- A kezdeményezés javaslatot tesz egy, az európai nyelvi sokszínűséggel foglalkozó központ létrehozására is.
- A nyelvi kisebbségek gyakran nem rendelkeznek saját, átfogó médiaszolgáltatással és felkérik a Bizottságot, hogy támogassa az ilyen szolgáltatások létrejöttét.
- A regionális vagy kisebbségi nyelveken tevékenykedő kulturális szereplőket segítő intézkedések létrehozása fontos.
Szerző: Sulyok Márton