A 3/2021. (V. 13.) BK vélemény értelmében a Be. 14. § (1) bekezdésében írt kizárási ok kizárólag az ügyben eljáró bíróval szemben jelenthető be [Be. 14. § (2) bekezdés], a bíróság egészére tett bejelentés nem érvényes. Az ilyen nem indokolt bejelentés érdemi indokolás nélkül elutasítható [15. § (5) bekezdés]. A Be. 14. § (2) bekezdése egyértelművé teszi, hogy valójában bármely kizárási okot kizárólag az adott ügyben eljáró, illetve az ügyben perjogilag eljárni jogosult bíró személyével szemben lehet bejelenteni. Ebből következik, hogy intézményes kizárás nincs, a bíróság egészére vagy név nélkül a bírák bármely csoportjára tett bejelentés nem érvényes. A kizárással célzott bírák személyének megnevezése hiányában a kizárás iránti bejelentés szükségképpen oktalan [15. § (3) bekezdés], ilyen indokkal a törvény nem ad lehetőséget kizárás indítványozására. A nem indokolt bejelentést a 15. § (5) bekezdése alapján érdemi vizsgálat nélkül el lehet utasítani, a kizárás bíróság általi elintézése (17. §) felől nem kell intézkedni.
A Kúria érveléséből az következik tehát, hogy egy egész bíróság intézményes kizárására indítvány alapján csak akkor van elvi lehetőség, ha valamennyi perjogilag eljárni jogosult bíróval szemben név szerinti és konkrétan indokolt kizárási indítványt tesznek.
A 4/2021. (V. 13.) BK vélemény a bíró kizárása következtében a bíróság kijelölése tárgyában hozott határozat fellebbezhetőségét kizárja. A Be. 24. § (4) bekezdése értelmében, ha az eljáró bíróságot kizárás miatt szükséges kijelölni, akkor a kizárás kérdésében döntő bíróság a kijelölésről egyidejűleg határoz. A Be.-nek a kizárásra, a kijelölésre és a fellebbezésre vonatkozó rendelkezéseinek az összevetésével a Kúria arra következtetésre jut, hogy a kijelölésről döntő rendelkezés ellen nincs helye fellebbezésnek. A kollégiumi vélemény ugyanakkor – helyesen – azt is hangsúlyozza, hogy a fellebbezés kizárása jogot nem von el, mivel az arra jogosult a kijelölt bíróság ellenében is terjeszthet elő kizárás iránti indítványt, illetve törvényi feltételek megléte esetében áttételnek is helye lehet.
Szerző: Szomora Zsolt