Az Országgyűléshez most benyújtott törvényjavaslatok csak a legújabb ENSZ Kábítószer Bizottsági határozatokat inkorporálják, a 31/2021. (XII. 1.) AB határozat meghozatalának időpontjáig releváns, nem megfelelően kodifikált kábítószereket azonban nem.
„A védelmi lépcső elmélete” – könyvajánló az adat- és magánszféravédelem szakértőinek és az arra fogékony szakembereknek
A Jogászegylet szakmai hírei között eddig is sokat foglalkoztunk a magánszféra és a személyes adatok sérelmével is járó jogsértések különböző kérdéseivel akár büntetőjogi, gyermekvédelmi, akár nemzetbiztonsági összefüggések között, de a jelen írásban egy a területtel foglalkozó átfogó írást ajánlunk olvasóink számára. Szabó Endre Győző doktori munkájának monografikus feldolgozása a fentebb írt sejtelmes címmel, de annál …
In memoriam Tóth Károly – emlékkonferencia a KRE ÁJTK-n
Engedtessék meg, hogy e sorokat a szokásostól eltérően kissé személyesebb hangvétellel nyissam, mint a címben említett elhunyt oktató kolléga volt tanítványa. Másodéves jogász hallgatóként az Alkotmányjog I. előadótermében ülve egyszer belépett egy tiszteletet parancsoló küllemű, mellényes szemüveges idősebb úr, aki megkérdezte, hogy miért nem ég a villany, mire felkapcsolta, felírta a táblára, hogy „Fiat Lux”. …
In memoriam Tóth Károly – emlékkonferencia a KRE ÁJTK-nTovább
Sípszó után. Összhangban állnak-e a francia közérdekű bejelentővédelem uniós jog alapján létrehozott szabályai az Alkotmánnyal?
A közérdekű bejelentések regisztrálása és a bejelentők védelme 2013 óta az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által felügyelt és koordinált tevékenység, ezért a most bemutatott francia döntés komparatív szempontból a hazai szakmai közönség számára is szolgálhat érdekességgel.
Alaptörvényellenes a büntetőjogi kábítószerlisták meghatározása
Kérdéses, hogy a jogalkotói mulasztást megállapító 31/2021. (XII. 1.) AB határozatnak mi lehet a folyamatban lévő büntetőeljárásokra gyakorolt hatása.
Alaptörvényellenes a büntetőjogi kábítószerlisták meghatározásaTovább
A bántalmazás ezer arca? Jogi megközelítések a zaklatástól a cyberbullyingig
Cikkünkben a napjainkban egyre komolyabb problémát okozó, bántalmazó és (cyber)bullying típusú magatartások lehetséges jogi megközelítésmódjaival foglalkozunk, kitérve azok egyes alkotmányjogi összefüggéseire is.
A bántalmazás ezer arca? Jogi megközelítések a zaklatástól a cyberbullyingigTovább
Az Alkotmánybíróság először értelmezte az Alaptörvény V. cikkében garantált önvédelemhez való alapjogot
A határozat a jogos védelmi elhárító cselekmény más érdekében történő kifejtését az alapjog védelmi köréből kirekeszti.
Veszélyhelyzeti rendeleti jogalkotás módosítja a Be.-t az Alkotmánybíróság 10/2021. (IV. 7.) AB határozatát követően
Az elsőfokú ítélet előtti, négy éven túli letartóztatás ex lege megszűnését a veszélyhelyzetre hivatkozással hosszabbítja meg az 543/2021. (IX. 24.) Korm. rendelet.
A büntetőeljárási törvény szerinti előkészítő ülés törvényi feltételeit és a bíró pártatlanságának követelményét vizsgálta az Alkotmánybíróság
A 26/2021. (VIII. 11.) AB határozat szerint nem veti fel a tisztességes eljárás sérelmének lehetőségét, hogy az előkészítő ülésen a bűnösséget beismerő, majd a tárgyaláson a bűnösséget be nem ismerő vádlottakra nézve ugyanaz a bíró hoz ítéletet.