Jogászként, a jogászi hivatásrendek gyakorlóiként áprilisról óhatatlanul is az áprilisi törvények jutnak eszünkbe. Idén 174 éve, hogy 1848 áprilisában a magyar országgyűlés elfogadta, és V. Ferdinánd kihirdette a polgári demokratikus átalakulás zálogát jelentő áprilisi törvényeket. Az átalakulás olyan új alapokra helyezte az ország kormányzását, amely demokratikus volt és a népképviselet elvén alapult, valamint megkövetelte a …
A Magyar Jogász Egylet elnökének márciusi hírlevele
Az elmúlt hetek politikai, jogi és gazdasági eseményeit Oroszország és Ukrajna között kirobbant háború határozta meg. „Silent enim lēgēs inter arma” hangzott egykoron Cicero hírhedt felkiáltása, miszerint a fegyverek között elhallgat a jog. Valóban ez az érzés kerülgethet bennünket, amikor a híradásokból tájékozódunk a háború borzalmairól. Elképzelhetetlennek tűnt, hogy Európában több mint hetven évvel a …
A Magyar Jogász Egylet elnökének februári hírlevele
Több mint három évtized távlatából egyre többen, és egy több területen vonják meg a rendszerváltoztatás mérlegét. Átalakult az iparunk, a kereskedelmünk, a piacaink, az oktatásunk. Kinyíltak határaink és csatlakozhattunk az európai integrációhoz. Alkotmányos rendünk és jogrendszerünk számos tekintetben a történeti gyökereinkhez visszatérve újult meg. Több mint egy teljes jogászgeneráció már a rendszerváltoztatást megelőző szemléletet teljesen …
A Magyar Jogász Egylet elnökének januári hírlevele
Az évkezdet napjai mindig lehetőséget engednek egyfajta jövőbe tekintő számvetésre is. Jogászként, a jogi hivatásrendek tagjaiként felidézzük azokat a jelentős törvényeket, bírósági döntéseket, nemzetközi szerződéseket, illetve jogtudományi munkákat, amelyek az újesztendőben vagy azon túl, a következő években is meghatározó kihívást jelentenek vagy gondolatébresztő szemléletmódjuknak köszönhetően velünk maradnak a jogéletben. A büntetőjogtól kezdve a magánjogon át …
A Magyar Jogász Egylet elnökének decemberi hírlevele
December hónap folyamán számos olyan látható jelképpel, szimbólummal találkozunk, amely a civilizációnk és kultúránk legmélyebb rétegeiben rezonál. Így például az advent a készülődés és elmélkedés időszakát, karácsony az örök reményt, míg szilveszter napja az óév búcsúztatását szimbolizálja civilizációinkban. A szimbólumokban rendszerint ünnepek öltenek testet, amelyek időről időre közös emlékezésre invitálnak. Valamennyi ünnep emlékezés, a keresztény …
A Magyar Jogász Egylet elnökének novemberi hírlevele
Október idusán a Magyar Jogász Egylet és a Magyar Jogász Egylet Csongrád-Csanád Megyei Szervezetének szervezésében szakmai konferencia emlékezett meg az elmúlt tíz esztendő jogalkotásáról. A rendezvénynek méltó és egyben szimbolikus jelentőségű helyszínt biztosított az ország ezeréves történelmét jelképező Ópusztaszer. A konferencia apropóját adta, hogy tíz éves lett az Alaptörvény, amely egyszerre jelent kerek évfordulót és …
A Magyar Jogász Egylet elnökének októberi hírlevele
A Magyar Jogászegylet és az Alkotmánybíróság hagyományteremtő szándéktól vezérelve szervezte meg szeptemberben az első Magyar Jogi Könyvszalont, amelynek méltó helyszínt a Károli Gáspár Református Egyetemmel történő együttműködésnek köszönhetően a Károlyi-Csekonics palota impozáns épülete biztosított Budapest belvárosában. A francia ihletettségű rendezvényen az egész Kárpát-medencéből 19 kiadó képviseltette magát, több, mint ötven szerző tartott könyvbemutatót és dedikált, …
A Magyar Jogász Egylet elnökének szeptemberi hírlevele
A késő nyár és a kora ősz jeles jogi és közéleti eseményei egy régről ismert, ámde korunkban sokszor méltatlanul elfeledett jogi és társadalomszervezési elvre emlékeztetnek bennünket. Az európai kultúra szerves részét alkotó szubszidiaritás elvéről van szó. Egyfelől, azt követően, hogy Olaszország is ratifikálta, augusztusban hatályba lépett az Emberi Jogok Európai Egyezményének 15. kiegészítő jegyzőkönyve. Több …
A Magyar Jogász Egylet elnökének szeptemberi hírleveleTovább
A Magyar Jogász Egylet elnökének júliusi-augusztusi hírlevele
A közelgő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak idén, több mint 80 év után ismét Budapest ad helyszínt. Emellett, emléket állítva az 1938-as budapesti világkongresszusnak, az idei világesemény megőrzi az egykori „Győzelemről énekeljen napkelet és napnyugat” kezdetű himnuszt. A 19. század végén a franciaországi Avignon-ból indult hagyomány Krisztus utolsó vacsorán megjelenített áldozatbemutatását, az Oltáriszentséget felidézve az egész …
A Magyar Jogász Egylet elnökének júliusi-augusztusi hírleveleTovább