A Miskolci Törvényszék kérésére értelmezte az Európai Bíróság azt, hogy a vonatkozó uniós irányelv alapján milyen viszonyban is van egymással a napi, illetve heti pihenőidő. Ki kell adni mindkettőt, ha ezek időben egymásra tolódnak és a heti pihenőidő egyébként a nemzeti jog alapján jóval kedvezőbb, mint az irányelv alapján elvárt? Erre a kérdésre ad a …
Részesíthető-e egyes nyelvek ismerete előnyben az uniós versenyvizsgán? – Podcast
Nem az először fordul elő, hogy Spanyolország és Olaszország egyes uniós intézkedések kapcsán úgy érzékeli, hogy nyelveiket hátrányos megkülönböztetés éri az uniós szervek, intézmények működése során. Elegendő csak az egységes szabadalmat övező nyelvi vitákra és bírósági ügyekre gondolni. Most azért fordult a két ország a Törvényszékhez, majd annak ítéletével szemben a Bizottság fellebbezési eljárásban a …
Részesíthető-e egyes nyelvek ismerete előnyben az uniós versenyvizsgán? – PodcastTovább
Előzetes döntéshozatali ügyek törvényszéki hatáskörben? – Podcast
Mai adásunkat három különösen aktuális, de tartalmában különböző kérdésnek szenteljük. Elsőként a Bíróság azon ítéletével foglalkozunk, ami a COVID-19 elleni védekezés kapcsán elfogadott korlátozó intézkedések miatt meghiúsult utazási csomagok esetében fellépő, az utazási irodákat terhelő kártérítési kötelezettség fennállásával, illetve az az alóli esetleges mentesülés lehetőségével foglalkozik. Utána szó lesz arról, a Spanyolország által indított keresetről, …
Előzetes döntéshozatali ügyek törvényszéki hatáskörben? – PodcastTovább
Fiktív nevei lesznek az Európai Bíróság előtti anonimizált ügyeknek? – Podcast
Mai adásunkban újra a GDPR érintő újabb joggyakorlattal foglalkozunk, valamint bemutatjuk a Bíróság előtti ügyek jelölését érintő új megoldást. Széleskörű érdeklődésre tartott számot az a magyar ügy, amelyben az adatvédelmi ügyekben igénybe vett jogorvoslati eljárások egymáshoz való viszonya merült fel, nevezetesen az, hogy köti- e az adatvédelmi érintettségű ügyben már eljárt polgári bíróság ítélete az …
Fiktív nevei lesznek az Európai Bíróság előtti anonimizált ügyeknek? – PodcastTovább
Kártérítési igény környezetvédelmi normák megsértéséért? – válogatás az Európai Bíróság 2022 év végi ítéleteiből – Podcast
2023. évi első műsorunkban a tavaly decemberi ítéletekből válogatunk. Szó lesz többek között arról, hogy az uniós jog levegőszennyezési határértékeinek megsértése esetén van-e lehetősége magánszemélyeknek a Frankovich doktrína szerinti kártérítési felelősség alapján perelniük, mint ahogyan arról is, hogy mennyiben szabadok a tagállamok a gyógyszerek reklámozása tilalmának elrendelésére a létező uniós irányelv alapján abban, hogy …
A kiadatás jogintézményénél különbség tehető a saját állampolgár és a más tagállamból jövő uniós polgár között
A kiadatás nemzetközi jogi kötelezettsége összehangolható az uniós jog által biztosított szabad mozgáshoz való joggal és az állampolgárságon alapuló megkülönböztetés tilalmával.
Rövid időtartamú ingatlanbérlet Olaszországban: az Airbnb-nek is forrásadót kell fizetnie
Nem ütközik az uniós jogba, ha a gazdasági vállalkozásoknak információt kell továbbítaniuk az adóhatóságnak és növekszik az adóterhük, viszont az olasz szabályozás által bevezetett adójogi felelős intézménye már aránytalanul korlátozza a szolgáltatásnyújtás szabadságát.
Rövid időtartamú ingatlanbérlet Olaszországban: az Airbnb-nek is forrásadót kell fizetnieTovább
Az ügyvédi munkadíjaknak pusztán az óradíj elve szerinti megfizetését előíró kikötés tisztességtelen az EUB szerint, ha annak pénzügyi következménye nem világos és átlátható a fogyasztónak
A jogi szolgáltatás nyújtásáról szóló szerződés esetében is a szolgáltatást igénybe vevő fogyasztó, így a szerződésre vonatkozik a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről szóló uniós irányelv. Ennek megfelelően a szolgáltatás árára vonatkozó szerződéses kikötésnek átláthatónak és világosnak kell lennie.
Az európai fórumok találkozása: uniós előzetes döntéshozatalra irányuló indítvány elutasítását vizsgálta az EJEB
A Rutar and Rutar Marketing D.O.O. kontra Szlovénia ügyben az Emberi Jogok Európai Bírósága az Egyezmény 6. cikkével (tisztességes eljárás) összefüggésben értelmezte az eljáró bíróság indokolási kötelezettségét a fél által előterjesztett európai uniós előzetes döntéshozatalra irányuló indítvány elutasítása esetén. A Bíróság megerősítette azt a gyakorlatát, amely alapján az indokolt döntéshez való jog a tisztességes eljárás …